Zajączki i Żuberki na spotkaniu z aktorem Henrykiem Hryniewickim. PDF Drukuj Email
niedziela, 22 stycznia 2017 18:29, odsłon: 720

W  Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim spotkaliśmy się z aktorem  Teatru Nemno oraz Teatru „Maska” z  Rzeszowa, panem Henrykiem  Hryniewickim, jego żoną panią  Dagmarą Jemioła – Hryniewicką oraz   panią Joanną Troc.  Na przygodę  ze sztuką wyruszyły z nami przedszkolaki z Niepublicznego  Przedszkola  św. Cyryla i Metodego w Hajnówce.

Aktor tworzy spektakle, w których głównymi bohaterami są marionetki. Mieliśmy okazję obejrzeć spektakl "Czerwony Kapturek". Sztuka inspirowana jest baśnią braci Grimm, i większość z nas zna ją doskonale. Niespodzianką było zobaczenie tej baśni w nowej odsłonie. Reżyser dodał postać krawca i wróbla. Historia rozpoczyna się,  gdy pewien krawiec chciał uszyć nowe ubrania, ale zabrakło mu materiału. Został tylko czerwony aksamit, materiał który przywołał wspomnienie o babci i wnuczce. Sceną jest drewniany stół, który wraz z krawcem i jego  lalkami opowiada nam ciekawą historię.Przedszkolaki niektóre tak się wilka bały, że na kolanach  pań się ulokowały. „Czerwony Kapturek”  jest przykładem tak zwanej baśni ostrzegawczej, która pokazuje skutki nieodpowiedniego zachowania. Dziewczynka, nie posłuchał swojej mamy  i dostała nauczkę. Już nigdy nie będzie zbaczać ze ścieżki i rozmawiać z nieznajomymi. Dzieci zrozumiały, że należy  słuchać rodziców, gdyż jeśli czegoś nam zabraniają, to wiedzą, dlaczego to robią.

Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały spektakl. Mamy nadzieję, że będziemy mogli gościć tą wyjątkową osobowość w naszym przedszkolu ….

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch