Dzień Pluszowego Misia u Żubrów PDF Drukuj Email
środa, 30 listopada 2016 17:44, odsłon: 1280

W grupie Żubrów trochę inaczej niż zwykle obchodziliśmy to miłe, „pluszakowe” święto. Oprócz świetnej zabawy przy muzyce, w towarzystwie ulubionego misia, przedszkolaki miały wiele innych zaplanowanych działań. Z przyniesionych z domu materiałów typu „niedźwiedzia skóra”, dzieci wykleiły szablony trzech misiów. Powstała wielkogabarytowa makieta, która stanowiła tematyczną dekorację a później stała się fotograficznym tłem do rodzinnych zdjęć.

Dzisiaj na zajęcia zaprosiliśmy leśnika - ekologa z Nadleśnictwa Hajnówka, pana Marka Mackiewicza, który opowiedział dzieciom o leśnym „pluszaku” – niedźwiedziu. Poprzez praktyczne działania dowiedzieliśmy się jak duży jest ten zwierz (dziesięcioro  dzieci ustawiło się pod kocem a pozostałe obchodziły dookoła tej niecodziennej konstrukcji).  Dzieci stwierdziły: niedźwiedź jest wielki!

Zwróciliśmy uwagę na przystosowanie koloru niedźwiedzia do warunków otoczenia. Tu również  pan Marek  zaproponował dzieciom kolejne doświadczenie. Dla porównania wziął dwa gatunki niedźwiedzi (brunatnego i polarnego) i położył je na kocach: brązowym i białym. Jaki był wniosek? Niedźwiedź w kolorze podobnym do tła (w tym wypadku do koca w danym kolorze)  wtapia się w otoczenie. Czuje się bezpiecznie a także łatwiej mu polować bo jest trudniej go zauważyć.

Przy piosence „Stary niedźwiedź mocno śpi” bawiliśmy się również z naszym ekspertem od „niedźwiedzi”. Pan Marek wiedział jak się należy zachowywać i co robić  podczas tej zabawy, chociaż chrapanie nie wychodziło mu dość wiarygodnie…

Na pamiątkę dzisiejszego święta każdy mógł zrobić zdjęcie w naszej „niedźwiedziowej ramce”.  Do wspólnych fotografii z dzieckiem ustawiali się dzisiaj: mamusie, tatusiowie, rodzeństwo oraz babcie. Zapraszam do obejrzenia naszej galerii.

Jola Wołkowycka