Święto Niepodległości Polski w naszym przedszkolu. PDF Drukuj Email
niedziela, 20 listopada 2016 22:35, odsłon: 1229

10 listopada 2016 r. roku obchodziliśmy niezwykle uroczyście 11 listopada - Święto Niepodległości. W uroczystości wzięli udział: Dyrektor przedszkola Dorota Durzyńska, nauczycielki wraz z dziećmi z poszczególnych grup. Uroczystość odbyła się w sali ,,Sarenek” pięknie udekorowanej na tą okoliczność. Szczególnego charakteru nadawały eleganckie stroje galowe dzieci i Pań oraz piękne biało - czerwone kotyliony.

Była to prawdziwa lekcja historii opowiedziana przez dzieci: słowem, piosenką, opowieścią ruchową. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego przez ,,Sarenki” i odśpiewaniu przez wszystkich obecnych, hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego z zachowaniem odpowiedniej postawy i szacunku dla symboli narodowych, odbyła się prezentacja grup.
,,Żuberki” ucharakteryzowane stosowanie do okresu historycznego przedstawiły niezwykle wymowną opowieść ruchową ,,Polska pod zaborami” z której jasno wynikało, że trzy państwa: Austria ,Prusy i Rosja kraj nasz podzieliły. ,,Żołnierze”- chłopcy pięknie zinscenizowali  piosenkę ,,Szara Piechota”.

Następnie ,,Zajączki„ wraz ze swoimi Paniami zaśpiewały niezwykle wzruszającą piosenkę ,,11 listopada’’ i wyrecytowały ,,Wiersz o pokoju” wyjaśniając, że niepodległość znaczy wolność. Interpretacja słów i melodii wzbudziła dreszczyk emocji. ,,Jeżyki” z dumą wypowiedziały słowa wiersza W. Bełzy ,,Katechizm Polskiego dziecka” ,,Wiewióreczki ’’w wierszu Cz. Janczarskiego ,,Powiewa flaga” opowiedziały jak wygląda nasza flaga i co oznaczają jej barwy. Narratorem całego widowiska były dzieci z grupy ,,Sarenek’’. W ich wykonaniu zobaczyliśmy też walca W. Kilara z filmu ,,Trędowata”, Dziewczynki ubrane na biało z wianuszkami biało- wrzosowymi, chłopcy z wrzosowymi muchami. Wspólnie z dziećmi zatańczyły walca: Pani Dyrektor i Panie nauczycielki. Było to niezwykłe doznanie i przeżycie artystyczne..

Po występach głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Durzyńska, przeczytała wiersz ,,Pamiętajcie dzieci” i wyraziła serdeczne podziękowania dzieciom i nauczycielom za tak pięknie przygotowaną uroczystość. Na koniec uroczystości wykonane zostały zdjęcia.
Organizowanie patriotycznych uroczystości utwierdza nas w przekonaniu, iż niektóre wartości powinny obowiązywać zawsze: wartość życia, samorealizacji, wartość innych, a także związane z kulturą i historią naszego narodu, tradycjami rodzinnymi, przekazywane przez dziadków.

Koordynator uroczystości: Krystyna Czurak
            Zdjęcia: Agnieszka Panasiuk - Kaczoch i Jolanta Wołkowycka