Zajączki obchodzą Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. PDF Drukuj Email
poniedziałek, 07 listopada 2016 21:11, odsłon: 3801

Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała. Drogie dzieci dobrze wiecie, że was bajka pokochała. Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Zapewne, każdy z nas ma  swojego ulubionego bohatera. Dla jednych to może być Myszka Miki, ktoś z rodziny Smerfów lub Muminków, a dla innych Kopciuszek, Elza, Królewna Śnieżka, Minionek lub piesek Reksio. W świecie filmowych i książkowych bajek i baśni jest wielu fantastycznych bohaterów i nie sposób wymienić ich wszystkich.

Zajączki – przebrane w stroje swoich ulubionych postaci z bajek przyniosły także puzzle, maskotki, książki. Międzynarodowy Dzień  Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Dobra Wróżka, czyli nasza Pani dyrektor Dorota Durzyńska przeczytała przedszkolakom baśń autorstwa  Braci Grimm  pt.  „Kopciuszek”.  Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bohaterach, rozwiązywały zagadki, z chęcią  wykonywały przygotowane przez Tygryski zadania. Świetnie poradziły sobie ze znajomością treści bajek. Na nasze bajkowe spotkanie zaprosiliśmy Wiewióreczki. Starsze przedszkolaki zaprezentowały się w pokazie mody bajkowej, a następnie wspólnie tańczyliśmy przy piosenkach z różnych bajek.
Mamy  nadzieję, że nie tylko dzieci kochają piękny bajkowy świat. Zachęcamy do odkrywania go na nowo, jest wiele pięknych baśni i bajek, do których warto powrócić w jesienne długie wieczory. Książki dla dzieci to  kopalnia pięknych myśli, cytatów, które potrafią poprawić humor.

Zalety czytania bajek dzieciom:
Mimo rozwoju audiowizualnych środków przekazu, książka pozostaje nadal niewyczerpanym źródłem uczenia się przez całe życie. Co zyskuje dziecko  dzięki czytaniu książeczek?
Książka oddziałuje na osobowość dziecka.
Książka pozwala poznawać świat i poszerza krąg doświadczeń.
Książka umożliwia rozwój uczuć wyższych.
Książka kształtuje system wartości i postawy moralno-społeczne oraz estetyczne.
Książka stanowi ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Czytanie bajek dziecku zapewnia rozwój emocjonalny malucha – dziecko zdobywa umiejętność samooceny, uczy się odróżniać prawdę od kłamstwa, wyzbywa się egoizmu, uwrażliwia się na cierpienia innych, rozwija empatię, kształtuje własne poczucie humoru.
Książka rozbudza zainteresowania dziecka.
Książka rozwija wyobraźnię.
Czytanie bajek umożliwia rozwój komunikacji – wzbogaca słownik, uczy poprawności gramatycznej i stylistycznej wypowiedzi, kształtuje mowę ekspresyjną.
Książka uczy myślenia i poprawia koncentrację uwagi.
Czytanie książek dzieciom modeluje u maluchów nawyk czytania i zdobywania informacji.

Panie Zajączkowe (Tygryskowe:)