Urodziny Misia z książeczki w grupie Jeżyków PDF Drukuj Email
niedziela, 06 listopada 2016 21:37, odsłon: 1152

14 października to nie tylko święto pracowników oświaty, w tym dniu świętujemy również Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Grupa 4-latków przyłączyła się do obchodów Urodzin Książkowego Misia, do których zachęca kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. 14 października 1926 r. w Londynie ukazało się pierwsze wydanie powieści „Kubuś Puchatek” autorstwa Alana A. Milne.

Nie było tortu  (unikamy słodyczy!), ale na urodziny książkowego misia „Jeżyki” zaprosiły uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego: Weronikę, Piotrka, Grzesia i Artura z panią Ewą Leoniuk- logopedą. Gości powitała pani dyrektor Dorota Durzyńska. Z okazji tego wyjątkowego święta wszystkie dzieci przyniosły na zajęcia swoje ulubione przytulanki – misie.Zgodnie z urodzinowym „savoir-vivre”  przedszkolaki złożyły swoim misiom urodzinowe życzenia, zaśpiewały piosenkę „Jadą misie”  i wyrecytowały rymowankę. Dużo emocji wzbudziły wypowiedzi „Jeżyków” na temat  „Do czego służy miś?”. Najczęściej padały odpowiedzi, że misia „fajnie się przytula”, „miś służy do spania”  i „do chodzenia na spacery i do pocieszania”. Uczniowie przynieśli na spotkanie, oprócz swoich ulubionych misiów, najpiękniejsze, ich zdaniem,książki poświęcone misiom. Przedszkolaki wsłuchiwały się w „najbliższe sercu” wiersze o misiach czytane przez Weronikę i Artura: Cz. Janczarskiego „Naprawimy misia” i „Nie obejdzie się bez misia” M. Czerkawskiej, rozwiązywały zagadki, przygotowane przez Piotrka i z ciekawością wysłuchały jednej z „niesamowitych” przygód Kubusia Puchatka. Szkolni przyjaciele „Jeżyków”  czytając dla przedszkolnych słuchaczy udowodnili po raz kolejny, że pomimo trudności wynikających z niepełnosprawności, można nauczyć się ładnie czytać i zachęcić do czytania innych.Na zakończenie wspólnazabawa przy muzyce z misiami,połączyła wszystkich, a pani Ewa dostała od 4-latków kasztanowe korale na pamiątkę tego radosnego wydarzenia.

Spotkania z czytającymi gośćmi zachęcają dzieci do sięgania po książki, zainteresowania literami, czytaniem,  poszerzają wiedzę i otwierają dzieci na innych ludzi, oswajają je z odmiennością i uczą szacunku wobec osób niepełnosprawnych, rozwijając wnich jednoczsniezwykłą ludzką wrażliwość.

Kochani Rodzice! Czytajcie swojemu dziecku codziennie! Przykład rodziców jest dla dzieci bardzo ważny – jeśli sami czytacie książki i czasopisma, a do tego czytacie je dzieciom – macie szansę wychowania prawdziwego czytelnika: osoby, która będzie mądra, wykształcona, szczęśliwa i która na pewno będzie żyła lepiej i dłużej…

J.Ruszuk