Start Rok 2015/2016 „Koktajle jak tęcza”- spotkanie warsztatowe dnia 22.01.2016r.

„Koktajle jak tęcza”- spotkanie warsztatowe dnia 22.01.2016r. PDF Drukuj Email
niedziela, 07 lutego 2016 21:15, odsłon: 1095

W przedszkolu dziecko ma okazję dowiedzieć się, jak należy się zdrowo odżywiać. Zdarza się iż sam widok szklanki białego płynu wywołuje u dziecka chęć ucieczki od stołu. A przecież mleko i jego przetwory są bardzo ważne w dziecięcej diecie, także po pierwszych urodzinach. Dostarczają cennego wapnia i białka, które jest budulcem wszystkich tkanek w organizmie oraz dostarcza energii. Dlatego tak ważne jest, by maluch pił mleko, jogurty itp. A najlepiej, by robił to chętnie. Na naszych warsztatach podpowiadamy, jak to osiągnąć niewielkim wysiłkiem.

Na kolejnych już spotkaniach warsztatowych dzieci i rodzice mieli okazję przyrządzić koktajle mleczne zaprawiane suto zmiksowanymi owocami (banany, truskawki mrożone, mango, kiwi). Wszystkie składniki były mieszane według poniższych receptur, które można by wykorzystać w domu na każdy dzień tygodnia. Ponieważ ważne jest by szczególnie w porze zimowej dostarczać organizmowi naturalnych witamin.

Poniedzielnik - koktajl różowy z jogurtem
Składniki:
- 7 truskawek (mogą być mrożone)
- dojrzały banan
- mały kubeczek jogurtu naturalnego
- listki świeżej melisy
- wiórki gorzkiej czekolady
Owoce dokładnie umyj, truskawki odsącz z nadmiaru wody. Banana obierz ze skórki, odetnij ciemne końcówki i pokrój na nieduże kawałki. Owoce włóż do głębokiego pojemnika, dodaj jogurt i zmiksuj całość blenderem do uzyskania jednolitej, ale dość gęstej konsystencji. Koktajl przelej do szklanek, posyp odrobiną wiórków czekoladowych i udekoruj listkiem świeżej melisy.

Wtornik- zielony koktajl z jogurtem
- 2 owoce kiwi
- pół szklanki mleka (może być modyfikowane)
- pół szklanki naturalnego jogurtu
- wanilia
- łyżka otrąb owsianych (niekoniecznie)
Kiwi obierz ze skórki, wykrój zdrewniałą część, pokrój w plasterki, jeden z nich odłóż do dekoracji. Włóż do naczynia do miksowania, dolej mleko i jogurt, dodaj ziarenka wydłubane z laski wanilii. Wsyp otręby (jeśli je dodajesz). Zmiksuj blenderem. Od razu przelej do szklanek, udekoruj plasterkiem kiwi i podawaj.

Środnik: żółty koktajl z mlekiem
- szklanka jogurtu naturalnego
- pół łyżeczki cukru brazowego
- mango
- sok z limonki ½ mała
Mango obierz obieraczką, wyjmij pestkę i pokrój na niewielkie kawałki. Wrzuć je do naczynia, dodaj cukier i sok, wlej jogurt i wszystko dokładnie zmiksuj, aż uzyskasz gładką, jednolitą konsystencję. Koktajl przelej do szklanek.

Czwartnik: fioletowy koktajl z maślanką
Składniki:
- po garści borówek amerykańskich, jeżyn, jagód (mogą być mrożone)
- szklanka maślanki
- listki świeżej mięty
- uprażone i zmielone ziarna sezamu
Owoce przebierz, umyj i osusz. Przesyp do wysokiego naczynia do miksowania, dodaj maślankę i dokładnie zmiksuj. Przelej do szklanki, posyp zmielonymi ziarenkami sezamu i udekoruj listkiem świeżej mięty.

Piątnik- brązowy koktajl z jogurtem
- 2 morele
- brzoskwinia
- szklanka jogurtu naturalnego
- łyżeczka brązowego cukru
- odrobina cynamonu
Owoce umyj, wyjmij pestki i obierz ze skórki. Pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do naczynia do miksowania. Wlej jogurt i zmiksuj na gładko. Na jeden spodeczek wlej wodę, na drugi wsyp brązowy cukier. Brzeg szklanki zamocz najpierw w wodzie, potem w cukrze. Nalej koktajl do szklanki i posyp odrobiną cynamonu.
Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci nabywają umiejętności nie tylko przygotowywania prostych potraw lub smakołyków i posługiwania się przyborami, ale przede wszystkim wiary we własne możliwości i dlatego warto zachęcać swoje małe pociechy do takich prac.

Oleszow Swietłana, Czurak Krystyna i Gierasimiuk Iwona

NASZE GRUPY 2015-2016