Start Rok 2015/2016 „Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie”- audycja muzyczna .

„Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie”- audycja muzyczna . PDF Drukuj Email
poniedziałek, 21 grudnia 2015 22:44, odsłon: 1231

Przedszkolaki z zainteresowaniem uczestniczyły w audycji muzycznej Filharmonii Podlaskiej. Prowadząca, pani Katarzyna Krysztopa, w ciekawy sposób opowiedziała nam jak świętują inne narody oraz przybliżyła nam ich tradycje. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych zadaniach.  Losowały bombki przywiezione z różnych państw, i dopasowywały do nich flagę. Słuchaliśmy niemieckiej kolędy o choince, a w tym czasie Klaudia rysowała ozdoby.

Już wiemy, że z tego kraju pochodzi kalendarz adwentowy. Natomiast we Francji, co roku dzieci z rodzicami robią szopkę. Wysłuchaliśmy francuskiej kolędy, i wspólnie zaśpiewaliśmy  „Gloria in excelsis Deo”.  Mikołaj wylosował bombkę z Ukrainy, gdzie prezenty przynosi Dziadek Mróz. Nie mieliśmy problemu z zaśpiewaniem kolędy „Добрий вечір тобі, пане господарю.Радуйся!Ой радуйся, земле, Син Божий народився...”. Kolejna bombka była z Czech. „Vánoce”  to czeskie słowo oznaczające Boże Narodzenie. Tutaj Mikołaj ubiera się na biało, towarzyszą mu Aniołek i Diabełek, którzy 5 grudnia przychodzą z workiem słodyczy. Na dnie jest ukryty węgielek, który  przypomina dzieciom,aby być grzecznymi. Podczas wesołej kolędy po czesku, Wiktoria rozdawała dzieciom węgielki. Bombka wylosowana przez Adasia, była w gwiazdeczki, i pochodziła ze Stanów Zjednoczonych.  Christmas to Boże Narodzenie,podczas którego w Ameryce ozdabiane są światełkami domy. Ta moda dotarła także do nas, i domy mienią się lampeczkami.  Przedszkolaki wykonały łańcuszek z pocztówek, i wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „ Pójdźmy wszyscy do stajenki” . O powieszenie bombki w kolorach biało-czerwonym , prowadząca poprosiła  naszą p. Dyrektor. Wraz z małymi pomocnikami dopasowała ją do flagi Polski. Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła artystom, oraz wszystkim zebranym- ciepłe i serdeczne życzenia świąteczne.

Agnieszka Panasiuk - Kaczoch

NASZE GRUPY 2015-2016