Start Rok 2015/2016 Misiowe spotkanie & czytanie w grupie Zajączków.

Misiowe spotkanie & czytanie w grupie Zajączków. PDF Drukuj Email
środa, 25 listopada 2015 22:27, odsłon: 1200

Och, jak miło, goście byli, i do tego się z nami fajnie bawili. Odwiedzili nas uczniowie kl IIc Zespołu Szkół  Nr 2 ( w większości  nasi absolwenci) wraz z Dyrektorem  p. Adamem Chudkiem i wychowawczynią p.Elżbietą Kułaj. Zabawa to podstawa, ale my także zrealizowaliśmy pewien kierunek polityki oświatowej. Tak, to brzmi  poważnie, ale to nie jest taka straszna sprawa. Nasza  pani Dyrektor, przywitała wszystkich bardzo serdecznie, i przybliżyła nam  pewne informacje mówiąc, że: „Minister Edukacji Narodowej ustanowiła rok szkolny 2015/2016 Rokiem Otwartej Szkoły i  ustaliła też kierunki realizacji polityki oświatowej na ten czas.

Jednym z nich jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Dzisiaj bardzo fajnie zrealizujemy to zadanie. Opowiadania  bedą czytać  dyrektorzy, dorośli -  dzieciom, ale także starsze dzieci swoim młodszym kolegom i koleżankom”. Przyjemne z pożytecznym, bo każdy o tym wie, że głośne czytanie dzieciom bardzo cenne jest- bawi i uczy jednocześnie. A także :
1. Czytanie niezwykle stymuluje mózg.
2. Czytanie przynosi ogromną wiedzę ogólną.
3. Zwiększa zasób słownictwa i umiejętność poprawnego budowania zdań.
4. Czytanie daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu.
5. Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne.
6. Głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w edukacji  szkolnej.
7. Wspólne czytanie z dzieckiem chroni przed uzależnieniem od telewizji i przyjmowaniem z niej złych wzorów.
8. Kształtuje nawyk czytania przez całe życie.
9.Głośne czytanie dzieciom buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem.

O czytaniu słówek kilka, ale to nie wszystko co się u nas dzialo. Dużą  frajdą były tańce, zabawy, konkursy sprawnościowe. Wspólnie z nami bawiły się dwa Tygryski i  Miś Tuliś, który przytulał i całował wszystkie dzieciaczki. Zagadki obrazkowe  „Słynne misie” odgadywali nawet dorośli. Piosenka Misia  Uszatka „ Na dobranoc - dobry wieczór ,miś pluszowy śpiewa Wam. Mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam. Jestem sobie mały miś, gruby miś, znam się z dziećmi nie od dziś. Jestem sobie mały miś, śmieszny miś, znam się z dziećmi nie od dziś”  przypomniała  nam  dobranockę z dzieciństwa. Zabawy rytmiczno-ruchowe, taniec w parach i przytulańce  jeszcze bardziej zintegrowały dzieci.  „ Smakołyki misia”- to zabawa dla odważnych,  młodsze dzieci karmiły  starsze, a  te mając zawiązane oczy odgadywały jaki smakołyk kosztują . Ubaw po pachy dostarczyła nam konkurencja „Łakomczuszki”, gdzie „misiaki”  zlizywały miód z talerzyka bez pomocy  rąk. Nie obyło się bez zabawy z chustą animacyjną, którą  dzieci  bardzo lubią. Dla śmiałków była konkurencja „Chodzenie po linie z misiem na rękach”.  A do  nabrania siły misiaczki żelowe nam posłużyły. Na zakończenie praca plastyczna- misie z rolek  po papierze, które na wystawie sobie stoją i Zajączkom przypominają, jakich to świetnych kolegów w szkole mają. Dyplom „ Przyjaciel Misia” każde dziecko otrzymało i małym co nie co przygotowanym przez p.Dyrektor  się poczęstowało.
Na zakończenie morał się przyda. Posłużymy się cytatem Ignacego Krasickiego : ,,książka to nierozerwalny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania”. Postarajmy się, aby ta myśl  towarzyszyła  nam, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Niech książka  będzie  życzliwym przyjacielem każdego dnia. Czytajmy dzieciom 20 min. dziennie dla przyjemności. Może wieczorkiem, przed snem? Wiemy, wiemy, jest coś tam do zrobienia... ale spróbujmy. My się wcale, a wcale nie wymądrzamy, i tak na próbę :) do swoich prywatnych pociech zmykamy i czytamy....

"Bez względu na to ile masz zajęć najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, obok okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne, głośne czytanie "

(Jim Trelease)

Panie Zajączkowe  :)