Start Jak przygotować dziecko?

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

„W przedszkolu jak w domu” –wdrożenie Innowacji organizacyjno-metodycznej w Przedszkolu Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce PDF Drukuj Email
środa, 21 października 2015 21:08, odsłon: 30669

Od września 2015 r. w Przedszkolu Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce rozpoczęły się zajęcia dodatkowe dla chętnych rodziców i dzieci w ramach wprowadzonej  Innowacji pedagogicznej pt. „W przedszkolu jak w domu”. Innowacja to odpowiedź na potrzebę urozmaicenia i rozszerzenia działań edukacyjnych w przedszkolu z udziałem dzieci i rodziców. Wprowadzenie oferty zajęć popołudniowych dla chętnych rodziców z dziećmi jest zgodne z realizowaną przez nasze przedszkole ideą aktywnego spędzania wolnego czasu i ma na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań dzieci.


Otwarte przedszkole, w którym dzieci wspólnie z bliskimi: rodzicami, babciami, dziadkami, będą się czuć „…jak w domu” - to cel tego ambitnego przedsięwzięcia, które wpisuje się w realizowany priorytet polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2015/2016.
Cykl zajęć dodatkowych obejmuje: zajęcia plastyczne, zajęcia muzyczno-ruchowe, zajęcia parateatralne, zajęcia oparte na metodzie „Ruchu Rozwijającego” W.Sherborne i zajęcia kulinarne, dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki w godz.16.00-17.00 dla chętnych rodziców z dziećmi. Udział w programie zadeklarowało większość nauczycielek przedszkola, co jest bezprecedensowe i wyróżnia tę innowację spośród innych proponowanych w placówkach oświatowych w Hajnówce. To wyjątkowe rozwiązanie pedagogiczne zostało zgłoszone i zaakceptowane przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku i wpisane do rejestru innowacji prowadzonego przez Podlaskiego Kuratora Oświaty.
Zaplanowany cykl zajęć dodatkowych oparty jest  na elementach różnych metod wspomagających wszechstronny rozwój dziecii tematycznie powiązany z porami roku:

1.    Zajęcia plastyczne w formie warsztatowej – prowadzenie J. Ruszuk, J. Wołkowycka, H. Pawluczuk /origami/

2.    Zajęcia muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem metody pedagogiki zabawy i KLANZY oraz elementów aerobiku – prowadzenie A. Panasiuk-Kaczoch,

D. Durzyńska, J. Karpiuk, E. Wołkowycka

3.    Zajęcia parateatralne przygotowujące do wystawienia inscenizacji z udziałem przedszkolaków i rodziców – prowadzenie U. Raczkowska-Filinowicz,

B. Wołodkiewicz

4.    Zajęcia oparte na metodzie „Ruchu Rozwijającego” Weroniki Sherborne i innych metod wspomagających opartych na aktywności ruchowej – prowadzenie M. Reduch, A. Olszewska

5.    Zajęcia kulinarne w formie warsztatowej promujące wśród dzieci i rodziców zasady zdrowego odżywiania się – prowadzenie I. Gierasimiuk, S. Oleszow, K. Czurak


Nowatorstwo innowacji „W przedszkolu jak w domu” polega na otwarciu przedszkola na szerszą niż do tej pory współpracę z rodzicami w celu ujednolicenia systemów wychowawczych na linii przedszkole – dom. Rodzice uczestnicząc wspólnie ze swoimi dziećmi w zajęciach dają im poczucie bezpieczeństwa i więzi między rodziną a przedszkolem. Oferta proponowanych zajęć dodatkowych  stanowi też  alternatywę do tak absorbującego dzieci „świata komputerów” i być może będzie inspiracją do spędzania czasu wolnego w domu na wspólnych zabawach rozwijających zdolności i zainteresowania dzieci.

Zakładamy, że wdrożenie innowacji spowoduje pozytywne zmiany u dzieci, rodziców i nauczycieli. Przede wszystkim dziecko - będzie czuło się w przedszkolu bezpiecznie „jak w domu” i rozwinie swoje umiejętności i uzdolnienia np. plastyczne, rytmiczne, taneczne; rodzic – wzbogaci swoją wiedzę na temat: metod pracy z dzieckiem w przedszkolu i dowie się, jak w twórczy i świadomy sposób wykorzystywać czas wolny spędzany z dzieckiem; nauczyciele – poznają najbliższe środowisko swoich podopiecznych, co pozwoli na lepsze zrozumienie i poznanie potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci. Wszyscy uczestnicy wdrażanej innowacji będą mieli okazję do bliższego poznania wzajemnych oczekiwań.

Zachęcamy do wzięcia udziału w programie zajęć dodatkowych dla dzieci, rodziców w Przedszkolu Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce. Na pewno każdy rodzic i przedszkolak znajdzie w nich coś dla siebieipoczuje się w przedszkolu jak w domu.
Zapraszamy!


 

koordynator innowacji: J.Ruszuk

 


 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information