Start Rok 2013/2014 Poczytaj mi mamo – rodzice czytają dzieciom w 4- latkach w Przedszkolu Nr 3

Poczytaj mi mamo – rodzice czytają dzieciom w 4- latkach w Przedszkolu Nr 3 PDF Drukuj Email
piątek, 06 grudnia 2013 16:19, odsłon: 1567

0195_miniCzytanie dziecku i z dzieckiem to szansa na lepszą edukację i wychowanie. Inspiracją do zainteresowania się tematem czytania stała się zakrojona na szeroką skalę ogólnopolska akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.

Ponadto postanowiłam osobiście przekonać się o wpływie czytania na kształtowanie charakteru, osobowości i temperamentu małego słuchacza, a przyszłego czytelnika. Jestem nauczycielką oddziału przedszkolnego, a czytanie głośne stało się trwałym elementem mojej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Dzieci lubią książki, a jeszcze bardziej, gdy im się czyta. W swojej pracy czytam wybrane przez nich wiersze, bajki, baśnie, opowiadania. Dzieci mają swoje ulubione utwory, swoich ulubionych bohaterów. Czekają na porę, gdy nauczycielka weźmie do ręki książkę, siądzie na stałym miejscu i rozpocznie lekturę. Dlatego też zaprosiłam rodziców dzieci z grupy 4-latków w dniu 15-tego listopada bieżącego roku na przeczytanie przykładowej bajki pt. „ Kropla” Rodzice po małym fragmencie po kolei czytali swoim pociechom bajeczkę. W tym samym czasie dzieci z grupy 4-latków kolorowały postacie zwierząt występujących w bajce. Rodzice dzieci są zadowoleni, że w czasach, gdy króluje telewizja i komputer, uczę zamiłowania do literatury. Tak więc czytamy dużo, głośno i kiedy tylko, nadarzy się okazja. Wspólne lektury przynoszą zadziwiające efekty. Dzieci coraz dłużej potrafią się skoncentrować, wzbogacają swój świat, przeżycia, wrażenia, rozwijają wyobraźnię. Czytanie uspokaja, wycisza i relaksuje, zawsze wiąże się z przyjemnością i miłymi wrażeniami. Popieram pomysł głośnego czytania i przytaczam mały dowód na to, że warto czytać dziecku i z dzieckiem. Przykładowy pomysł zaprezentowany przeze mnie, argumenty tak jasno wskazują na zalety czytania dziecku, co skłoni rodziców do zainteresowania się tematem oraz zainwestowania w przyszłość naszych pociech w domu, przedszkolu i szkole. Wierzę, iż przeprowadzone zajęcia z edukacji literackiej pomogły dzieciom wkroczyć w świat literatury dziecięcej, rozwijały ich wyobraźnię, słownictwo a także pobudzały je do twórczej zabawy. Głośne czytanie bajek przez rodziców buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Monika Czekańska

NASZE GRUPY 2013-2014