Start Rok 2013/2014 Obchody 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przedszkolu Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce

Obchody 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Przedszkolu Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 listopada 2013 21:42, odsłon: 1567

0186_miniWszystkie grupy przygotowywały się przez tydzień do obchodów najważniejszego święta państwowego jakim jest 11 listopada – Święto Niepodległości. Udowodniły swoimi działaniami, iż są prawdziwymi patriotami i kochają swoją Ojczyznę - Polskę.

Trzylatki i czterolatki z dumą recytowały wiersz:

„Kto ty jesteś"

Kto ty jesteś? Polak mały.

Jaki znak Twój? Orzeł biały.

Gdzie ty mieszkasz? Między swymi.

W jakim kraju? W polskiej ziemi.

Czym ta ziemia? Mą Ojczyzną.

Czym zdobyta? Krwią i blizną.

Czy ją kochasz? Kocham szczerze.

A w co wierzysz? W Polskę wierzę.

Dzieci 5i 6 letnie z grup: "Sarenki" i "Żubry" dowiedziały się, że Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, nauczyły się hymnu narodowego i prezentowania odpowiedniej postawy podczas jego śpiewania, dowiedziały się, że orzeł biały na czerwonym tle jest godłem Polski, wykonały chorągiewki różnymi technikami, poznały mapę Polski i wykonały mini mapę w postaci puzzli, wykonały godło Polski, nauczyły się piosenki "Nasza Wisła" a także wierszy: "Barwy Ojczyste"; "Niepodległość"; "Co to jest Polska"- a wszystkiego ich nauczyły panie: Krysia, Joanna, Agnieszka.

Zwieńczeniem obchodów był "Spacer wolności" w pobliżu przedszkola z czerwonymi chorągiewkami oraz pamiątkowa fotografia przy gazetce z okazji 11 listopada, a także przy Godle Polski wykonanym przez dzieci z koła plastycznego "Barwinek" pod kierunkiem: pani Joli i Joanny.

Dzieci sześcioletnie z grupy Jeżyków poznawały mapę Polski, granice naszego kraju, sąsiadów, stolicę Warszawę i inne miasta Polski, rzeki, nasze, polskie morze Bałtyk. Pani Iwonka przybliżyła dzieciom legendę o powstaniu naszego państwa "O Lechu, Czechu i Rusie". Dzieci rozpoznawały różne krajobrazy: morski, górski, nizinny, pojezierza. Wykonały biało – czerwoną mapę Polski swoimi rękami i stopami, nad którą realizacją czuwała pani Iwonka.

Pani Małgosia przedstawiła dzieciom ich małą Ojczyznę, jaką jest nasze miasto Hajnówka i Puszcza Białowieską. Dzieci wykazały się dużą znajomością najbliższego środowiska przyrodniczego. Sześciolatki wykonały plakat pod okiem pani Ani i pani Małgosi przedstawiający "Naszą małą Ojczyznę".

We wtorkowy poranek cała grupa wybrała się pod pomnik znajdujący się na skwerku miejskim celem złożenia hołdu tym, którzy walczyli za Polskę i uczczenia Dnia Niepodległości - rocznicy 11 Listopada.

Autor: Krystyna Czurak

Zdjęcia: Jolanta Wołkowycka, Małgorzata Reduch