Start Rok 2012/2013 3-latki poznają piramidę zdrowia

3-latki poznają piramidę zdrowia PDF Drukuj Email
sobota, 18 maja 2013 01:13, odsłon: 2767

0146_miniPrawidłowe nawyki żywieniowe są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, szczególnie małego dziecka – wie o tym każdy odpowiedzialny dorosły. Aby ułatwić ludziom ustalenie racjonalnej diety lekarze oraz dietetycy stworzyli „piramidę zdrowego żywienia”. Wiedząc, że „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” Wiewióreczki oraz ich panie postanowiły nie zwlekać i jak najwcześniej rozpocząć naukę o zdrowych nawykach żywieniowych.

3 – latki poznały „piramidę zdrowego żywienia” na podstawie bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka” - jako wielką fabrykę jedzenia, którą zwiedzają myszka Ociupinka, świnka Wieprzu, zając Raptuś wraz z Panią Różą. Fabryka ta ma kształt piramidy, składa się z sześciu pięter, na których każdy znajdzie coś, co mu smakuje. Pomimo różnych potrzeb i preferencji żywieniowych myszki, świnki i zająca każdy z nich najadł się zdrowych przysmaków do woli, a dzieci przekonały się, że zdrowe produkty można i warto polubić.

Ponadto dzieci miały okazję majsterkować z konkretnymi produktami znajdującymi się na piramidzie. Dużo frajdy sprawiła dzieciom zabawa ziarenkami – rozsypywanie, przesypywanie, ugniatanie, mieszanie, grzebanie… oraz wiele innych fascynujących czynności zajęło dzieci na długo, a następnie wykonaliśmy „ziarnkową łąkę” – pracę plastyczną z wykorzystaniem plasteliny i różnych ziarenek.

W ramach promocji piętra II piramidy – warzywnego – wprowadziliśmy „motywatory” – cekinowe serduszka dla osób, które zjedzą podczas obiadu całą surówkę. Poza tym, warto tu wspomnieć, że dzieci tak dzielnie dbają o nasz przedszkolny „parapetowy” ogródek warzywny, że na krzaczkach ogórka pojawiły się nie tylko piękne, żółciutkie kwiaty, ale też małe ogóreczki!

Zwiedzanie piętra III i IV (owoce i produkty mleczne) zakończyliśmy wykonaniem koktajlu mleczno–owocowego. Mnóstwo frajdy sprawiła dzieciom możliwość uruchomienia głośnowarczącej koktajlówki i obserwacja jak szybko „nieulubione” mleko i kawałek banana zamienia się w pyszny koktajl.

Na zakończenie podróży dzieci udowodniły, że dużo zapamiętały z zajęć o zdrowym jedzeniu – nazwy produktów, ich miejsce na piramidzie oraz znaczenie dla zdrowia małego przedszkolaka. Mądre Wiewióreczki!

Bogusława Wołodkiewicz

NASZE GRUPY 2012-2013