Start Rok 2012/2013 Woda to skarb - zajęcia otwarte w grupie IV

Woda to skarb - zajęcia otwarte w grupie IV PDF Drukuj Email
wtorek, 26 marca 2013 16:50, odsłon: 3165

0128_miniCelem naszego spotkania było uświadomienie, że woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi. Przedszkolaki przywitały swoich bliskich wiosennym wierszem i piosenką.

Temperatura za oknem minusowa, a w naszej sali atmosfera wiosenna. Puściliśmy kropelkę przyjaźni w krąg, podając ją z rąk do rąk. Do zajęć edukacyjno-ekologicznych wprowadził nas wiersz „Woda":

Paweł mył ręce
I nie zakręcił wody w łazience
Kapie, kapie woda
Wody bardzo szkoda
Nie można marnować wody
Można nią podlać kwiatki
Napoić można pieska
Wykąpie się Tereska
Mama zrobi pranie
Będzie czyste ubranie
Wziąć prysznic dla ochłody
Nie można marnować wody!

Po wysłuchaniu wspólnie odpowiedzieliśmy na pytanie: „dlaczego trzeba oszczędzać wodę i co to wyrażenie znaczy?", „co to jest woda, do czego służy i komu jest potrzebna"?
Przy muzyce: „Magiczna woda" wg M. Montessori zrobiliśmy ćwiczenie relaksacyjne - podawaliśmy sobie miseczkę z wodą i kropelkami przyjaźni. Zwracaliśmy uwagę, aby nasze ruchy były spokojne, by nie wylać ani kropli.
„Bąbelkowa zabawa"miała wielu zwolenników. Każdy chciał za pomocą słomki zrobić bąbelki w misce z wodą. Wiedząc, że każda kropla jest cenna, staraliśmy się tak „bąbelkować", aby nic nie upadło na ziemię.
Na środku dywanu utworzyliśmy akwen wodny, taką naszą rzeczkę. Lustro oznaczało czystość wody. Dzieci wiedziały, że jeśli rzeka jest nie zanieczyszczona, to można się w niej przejrzeć.
Umieszczone w niej rybki miały wesołe minki. Zwróciliśmy uwagę, że nie wolno zaśmiecać i zanieczyszczać wód; zwierzątka tam zamieszkujące są szczęśliwe tylko wtedy, jak mają czystą wodę.
Test wyboru (TAK, NIE) na temat szanowania, oszczędzania i niezanieczyszczania wody wypadł rewelacyjnie. Mali ekolodzy nie mieli problemu z poprawną odpowiedzią na pytania. Wniosek jaki się nasunął po tych ćwiczeniach: Woda to skarb, należy ją szanować
Wspólnie z rodzicami/dziadkami zaśpiewaliśmy piosenkę Mamo tato wolę wodę. Za mikrofon i gitary posłużyły nam puste butelki po wodzie. Po występie, co niektórych dopadło pragnienie, więc degustowaliśmy wodę mineralną.
Na zakończenie odbyło się pasowanie na członków klubu PRZYJACIEL WODY.

Ślubuję uroczyście być przyjacielem wody
I zachęcać do tego wszystkich.
Będę mądrze i oszczędnie
Jej używać i chronić przed niegrzecznymi dziećmi
a nawet starszymi osobami,
aby jej nikt nie marnował
i nie zanieczyszczał
Przyrzekam
Klubowicze zostali zapoznani z obowiązkami i zasadami jakimi powinien kierować się Przyjaciel wody:
korzysta z wody mądrze
rozumie potrzebę jej ochrony, poszanowania i racjonalnego użytkowania
odkręca wodę tylko wtedy, kiedy jej potrzebuje
nie zapomina jej zakręcić
nie zaśmieca zbiorników wodnych
pilnuje, aby inni również nie marnowali tego bogactwa i dbali o czystość wód
szuka oszczędności wody w swoim domu i zachęca do tego innych

Pod aktem ślubowania odbiliśmy swoje dłonie zamoczone w niebieskiej farbie. Plakat wraz z plakatami z innych grup ozdabia hol przedszkola i przypomina:
Woda to skarb, niebieski dar. W przyjaźni z nią chcę iść przez świat.

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch

NASZE GRUPY 2012-2013