Start Rok 2012/2013 Ssaki Puszczy Białowieskiej - spotkanie z pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Ssaki Puszczy Białowieskiej - spotkanie z pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego PDF Drukuj Email
wtorek, 05 marca 2013 16:28, odsłon: 2928

0120_miniNaszymi gośćmi byli Pani Hanna Schmidt oraz Pan Marek Świć, którzy w ciekawy sposób przekazali nam informacje na temat ssaków żyjących w puszczy.

Dzieci po wykonaniu zadań,gdzie miały zaznaczyć ssaki, ułożyć puzzle, obejrzały prezentacje.

 

Omawiane były charakterystyczne cechy ssaków; ich różnice miejsca gdzie można je spotkać. Zaciekawił nas temat tropów, jakie zwierzęta pozostawiają. Wysłuchaliśmy opowiadania o żuberku Pompiku i odbitych śladach na śniegu. Przedszkolaki wiedzą już, że dzięki temu, że zwierzęta zostawiają ślady na śniegu można je np. policzyć. Dowiedziały się również, że największe stado żubrów żyje właśnie w naszej puszczy i że jest to największy ssak w Europie, którego lepiej nie zaczepiać, bo może się bardzo zezłościć. Rozweseliło się towarzystwo, gdy padło pytanie: Czy jeże jedzą jabłka? Tak, tak odpowiadały dzieci. A właśnie, że nie. Jeże noszą jabłka w bajkach, a tak naprawdę to jedzą owady, a kolce służą im do obrony.

Poznaliśmy jeszcze łosia- dużego ssaka, który ma bardzo długie nogi (jak modelka). Pomimo, że wygląda niezgrabnie, jest sprytny, a nawet potrafi nurkować. Trudno to sobie wyobrazić, ale właśnie taki jest łoś.

Jeleń, to mąż sarny, jak to określiły przedszkolaki. Ma piękne poroże, które służy mu do walki z innymi jeleniami (może jak rycerze walczą o piękną sarenkę?). O...o tym pewnie mało kto wie, ale jeleń, ponoć nie widzi koloru pomarańczowego.

Malutkim ssakiem jest popielica, taka szara wiewióreczka, którą trudno spotkać, bo w dzień śpi - taki mały śpioszek. Chłopakom przypadł do gustu bóbr- pracowity Bob Budowniczy, który lepiej od niego pływa, bo ma charakterystyczny ogon i specjalnie zbudowane oczy i uszy. Wilka i lisa rozpoznaliśmy bez problemu. Mit, że wilk jest zły został obalony. Ten w bajce o Czerwonym Kapturku to i owszem, ale wilki zamieszkujące puszczę boją się ludzi. Są to zwierzęta chronione, jest ich w Polsce tylko 300. Lis, wiadomo rudzielec. Można go nawet spotkać w parkach miejskich w dużych miastach. Należy pamiętać, że zdrowy lis ucieka. Największą zagadką był rzęsorek - taki malutki i milutki z wyglądu. Ciekawe zwierzę, które w ryjku ma specjalne rynienki i produkuje jad.

 

Dziękujemy miłośnikom puszczy, za bogatą w ciekawostki i fajnie przeprowadzoną lekcję o ssakach Puszczy Białowieskiej.

 

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch


 

NASZE GRUPY 2012-2013

wiewiorka

zajac

sarenka

jez

zubr

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information