Start Rok 2012/2013 Eko-Walentynki- Przedszkolaki z Rzecznej Nr 3 kochają recykling

Eko-Walentynki- Przedszkolaki z Rzecznej Nr 3 kochają recykling PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 lutego 2013 17:18, odsłon: 2527

0114_miniW ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 10 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2013 roku 30% baterii z rynku (ok. 3.400 ton)! Zbierajmy je więc!

W 40 miastach w Walentynki były rozdawane słodkie serduszka i zbierane zużyte baterie. Wystarczyło rozejrzeć się dookoła, pozbierać zużyte baterie i przynieś w Walentynki do naszego przedszkola. Koordynatorem przedsięwzięcia w Białymstoku była Fundacja Civitas. Pomysłodawcą akcji był Dominik Dobrowolski - ekolog i podróżnik. Chcąc wesprzeć akcję przyłączyliśmy się także i my. Gazetka informacyjna, ulotki, oraz przekaz słowny, zmobilizowały małych i dużych do udziału w akcji. 14 lutego z Myszką Miki, walentynką Bogusią i Serduszkową Wróżką bawiliśmy się przy piosenkach o miłości, a Dyrektor przedszkola Pani Dorota Durzyńska, rozdawała serduszkowe lizaki przeznaczone specjalnie na te akcję. Możemy troszczyć się o środowisko, poprzez codzienne nawyki, np. segregowanie baterii i nie wyrzucanie ich do śmieci. Śmiało można stwierdzić, że Przedszkolaki z Rzecznej Nr 3 kochają recykling.
Udało się nam zebrać 1810 sztuk baterii, w sumie 38 kg, które p. Ula Kiryluk przetransportowała do Białegostoku i przekazała p. Magdalenie Bieryło - Wiceprezes Zarządu Fundacji Civitas. Dziękujemy za współpracę, która mam nadzieję zaowocuje innymi akcjami.

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch

Przyćmienie