Start Kącik edukacyjny Janusz Korczak prekursor działań na rzecz praw dziecka

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Janusz Korczak prekursor działań na rzecz praw dziecka PDF Drukuj Email
środa, 09 stycznia 2013 15:54, odsłon: 4532

Janusz Korczak to wybitny polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz i działacz społeczny. Głosił i realizował w praktyce ideę respektowania praw i interesów dzieci. W 2012r. przypada siedemdziesiąta rocznica Jego śmierci.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 Rokiem Janusz Korczaka. Janusz Korczak należy do wielkich autorytetów intelektualnych i moralnych. Dowodził ,że dziecko jest osobą, jest człowiekiem. Ma swoją godność, swoje prawa, swoje obywatelskie miejsce w rodzinie, społeczności lokalnej i społeczeństwie. „Stary Doktor” bo tak był nazywany walczył i nawoływał do uznania godności dziecka. Walczył o jego prawa. W eseju „Jak kochać dziecko” wymieniał prawa dzieci. Dziecko ma prawo do wolności, do szacunku, godności, do swojego dziecięcego świata, do własnych trudów, poszukiwań, pomyłek, do sukcesów, porażek, do życia i śmierci. Prawa te u Janusza Korczaka mają postać normy wychowawczej, nakazu społecznego. Powstają one w szczególnej sytuacji wychowawczej między dzieckiem a dorosłym. Korczak dowodził, iż z jednej strony dorośli dorastają do szacunku i ufności wobec dziecka. Z drugiej strony dziecko uczy się zaufania do nas i mówi co jest jego prawem. Kroczyć korczakowską drogą praw dziecka oznacza być z dzieckiem, rozmawiać z nim, wsłuchać się w nie, szanować je, zrozumieć, poznać, otworzyć się na dziecko. „Dzieci różną się od dorosłych, w ich życiu czegoś brak, a czegoś jest więcej…..Dziecko nie może myśleć jak dorosły, ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych. Dzieciom trzeba zrobić miejsce, budować odpowiednie warunki do rozwoju w rodzinie, w szkole, w środowisku lokalnym, społeczeństwie. Trzeba im także „ dać prawo do wypowiadania swych myśli, czynnego udziału w naszych o nich rozważaniach i wyrokach”. Janusz Korczak zawsze stawał po stronie dzieci, bronił ich. W przenośni można powiedzieć, że Korczak był pierwszym, najważniejszym Rzecznikiem Praw Dziecka w Polsce. Sformułował te prawa i uczył o nich w swoich licznych publikacjach. „ Poeta jest to człowiek, który się bardzo weseli i bardzo martwi, łatwo się gniewa i bardzo kocha, który silnie czuje, wzrusza się, współczuje i takie są dzieci” Janusz Korczak.

 

Janusz Korczak jest to postacią niezwykle fascynującą. Jego poświęcenie dla dzieci, które kochał nad życie było ogromne. Nigdy nie przestał ich kochać i okazał to wybierając śmierć wraz z nimi. 6 sierpnia 1942 roku Janusz Korczak z wychowankami ruszył w ostatnią drogę ku śmierci. Zginął razem z dziećmi w obozie zagłady w Treblince. Obchodzony Rok Janusza Korczaka pozwala na przybliżenie dzieciom sylwetki "Starego Doktora" i upowszechnianie idei praw dziecka.

Janusz Korczak powinien pozostać w pamięci wszystkich, jako ten, którego nadrzędnym celem było dobro dziecka .

 

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information