Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Jeżyki i Zajączki na wycieczce w Planetarium i Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku. PDF Drukuj Email
czwartek, 29 lutego 2024 13:28, odsłon: 287

Jeżyki i Zajączki na wycieczce w Planetarium i  Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym  w Białymstoku.

Pewnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę, aby odnaleźć odpowiedź na pytanie: Kto zjada wielki Księżycowy Ser świecący nocą na niebie? Chcieliśmy również poznać tajniki Uniwersyteckiego Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy. Podróż autokarem minęła nam na pogaduszkach, a na miejscu powitało nas Planetarium i Obserwatorium. Planetarium to swojego rodzaju teatr naukowy, w którym dzieci  mogą rozkoszować się pięknem nieba, obserwować gwiazdy, planety i inne kosmiczne ciała. Chcąc poznać kosmiczne tajemnice obejrzeliśmy bajkę na półkolistym ekranie  Myszki i Księżyc. Dwie małe myszki, Pip i Chip były tak samo ciekawe jak my, i zastanawiały się kto zjada księżyc. Nietoperze ani Mądra Sowa nie znały odpowiedzi. Na szczęście napotkani astronomowie wyjaśnili myszkom czym w rzeczywistości jest Księżyc. Opowiedzieli o Księżycowych Morzach, w których nie ma wody ani księżycowych ryb, a myszki zobaczyły przez teleskop księżycowe kratery. Pip i Chip byli pod takim wrażeniem, że sami zapragnęli polecieć na Księżyc! My także, ale póki co musi nam wystarczyć  kosmiczna podróż w planetarium. Było to fajne  doświadczenie i myślę, że rozbudziło w niektórych ciekawość w tematyce kosmosu.  Później udaliśmy się do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, gdzie mieliśmy  okazję zwiedzić kilka sal wystawowych. Przewodnicy oprowadzili nas po wystawach i opowiedzieli  dużo ciekawostek. Dzieci wysłuchały opowieści o pingwinach i największym zwierzęciu jakie żyło na ziemi. Na wystawie ptaków  uwagę zwrócił ogromny ptak – orzeł bielik. Przedszkolaki bez problemu odpowiedziały na zadane pytanie: jaki ptak widnieje na naszym godle? Obejrzeliśmy piękne minerały, skały i meteoryty. Nasi mali fani Minecraft doskonale wiedzieli jak powstają diamenty i obsydiany. Błyszczące, mieniące się  cudeńka przyciągały uwagę i budziły podziw, oraz wyobraźnię .....jaka piękna byłaby biżuteria.  Przeszliśmy do kolejnego pomieszczenia, w którym prezentowane są zwierzęta z mórz podzwrotnikowych – głównie z raf koralowych. Dużą ciekawość wzbudziła hodowla zwierząt w terrariach, gdzie widzieliśmy żywe węże, jaszczurki, żółwia, ptaszniki, a w akwariach oglądaliśmy piękne, kolorowe  ryby.

To była ciekawa wyprawa, rozbudziliśmy naszą ciekawość i chęć do zdobywania wiedzy o kosmosie i bogatej przyrodzie.

Agnieszka Prokopiuk

zdjęcia : Iwona Gierasimiuk

opis zdjęć: Początkowe zdjęcia przedstawiają dzieci podczas jazdy autokarem na wycieczkę. Na kolejnych widzimy dzieci uczestniczące w projekcji filmu w planetarium. Następne prezentują wizytę przedszkolaków w centrum przyrodniczym, podczas oglądania wystaw.

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information