Świąteczne dekoracje w naszym przedszkolu – domki z piernika i nie tylko... PDF Drukuj Email
sobota, 23 grudnia 2023 17:21, odsłon: 213

Świąteczne dekoracje w naszym przedszkolu – domki z piernika i nie tylko...

Korzenne, lukrowane, zdobione... Pierniczki od lat kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia i są ich nieodłączną częścią, a niektórzy bez pieczenia ich nie wyobrażają sobie świątecznych przygotowań. W naszym przedszkolu już drugi rok pierniczki, a dokładniej domki z piernika, zarówno te wypiekane jak i te wykonane z tektury, zdobią główne wejście, witryny szybowe oraz przedszkolną choinkę.

Z pomocą dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli z poszczególnych grup powstały przeróżne wersje piernikowych domków. Po pięcioro chętnych rodzin z każdej grupy przedszkolnej miało za zadanie w domu wykonać domki z masy piernikowej - zostały one wyeksponowane na tablicy korkowej a te większe postawione na parapecie. Trzeba przyznać, że to zadanie zostało przez nich wykonane na szóstkę! Wszystkie są pięknie ozdobione, kolorowe i unikatowe, bo każdy jest zupełnie inny i niepowtarzalny. Natomiast dowolna liczba dzieci mogła wykonać w domu piernikowe domki z tektury, które dla odmiany ozdobiły przedszkolną choinkę. Tutaj również wszyscy wykazali się niezwykłą kreatywnością, bo te domki wyszły również przecudne, a choinka w nie przystrojona wygląda przepięknie. Z kolei nauczyciele z poszczególnych grup wykonali kartonowe domki w wersji XXL, które zdobiąc witryny szybowe tworzą cudowne piernikowe miasteczko – dodatkowo mieniące się światełkami.

Wszystko to pozwala nam poczuć magię świąt i wprowadzić nas wszystkich w doskonały nastrój już od wejścia. Uwieńczeniem projektu było spotkanie dzieci i rodziców oraz wspólne czytanie książki Barbary Supeł „Rodzina Pętelków czeka na Święta” oraz piernikowych ciekawostek „ukrytych” na szklanej witrynie.

Spotkaniu temu towarzyszyła Pani Dyrektor Dorota Ewelina Durzyńska, która wszystkim małym artystom wręczyła dyplomy za udział oraz upominki w postaci książeczek o tematyce świątecznej.

Zapalone lampiony, zapadający mrok, szczypiący chłód grudniowego popołudnia ale przede wszystkim duże emocje i radość wśród dzieci i rodziców pomogły stworzyć wyjątkową atmosferę spotkania.

Wszystkim zaangażowanym w projekt dzieciom, ich rodzicom oraz nauczycielom serdecznie dziękujemy, a Państwa zapraszamy na obejrzenie galerii zdjęć przedstawiającej tę oryginalną dekorację.

Pomysłodawczynie projektu: Małgorzata Lipnicka – Pleskowicz, Elżbieta Wołkowycka i Jolanta Wołkowycka

Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Małgorzata Lipnicka - Pleskowicz

Zdjęcia: Marta Kowalska i Jolanta Wołkowycka

Zdjęcia przedstawiają świąteczne dekoracje w przedszkolu – domków z piernika,  z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych, Kolejne zdjęcia prezentują spotkanie przed budynkiem przedszkola z dziećmi i rodzicami w celu wspólnego czytania oraz rozdania dyplomów i nagród za udział w projekcie.