Jeżyki i Zajączki na Spektaklu "Brydkie kacenia" w wykonaniu Teatru Czrevo. PDF Drukuj Email
czwartek, 21 grudnia 2023 16:52, odsłon: 163

Jeżyki i Zajączki na Spektaklu "Brydkie kačenia" w wykonaniu Teatru Czrevo.

Brzydkie kaczątko" to baśń Hansa Christiana Andersena, która po raz pierwszy została wydana w 1843 r. Doczekała się wielu interpretacji i opracowań. Mieliśmy okazje obejrzeć piękny spektakl w wykonaniu Teatru Czrevo  grany  po svojomu. Scenografia  nawiązywała  do drewnianej architektury białoruskich, podlaskich domów. Rozpoznawalnym symbolem Podlasia jest drewniane zdobnictwo (tzw. vyrezki) – okiennice, podokienniki, nadokienniki oraz naroża. Mogliśmy podziwiać miniaturowe  wielobarwne  domki w których rozgrywały się przygody Kaczątka. Pełni dodawała  muzyka na żywo, pieśni i melodie grane były na akordeonie i skrzypcach oraz starodawnym  instrumencie – gęśli. Mogliśmy się przenieść w kolorowy świat wsi podlaskiej, i obejrzeć  piękną opowieść o poszukiwaniu akceptacji i ciepła, o dzieciństwie i dorastaniu, kiedy jest się innym. Czego uczy "Brzydkie kaczątko"? Jeżyki i Zajączki już wiedzą, że nie należy oceniać innych po wyglądzie zewnętrznym. To bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Dziękujemy za ciekawe ukazanie dziedzictwa kulturowego .

Korzystając  z okazji obejrzeliśmy w Hajnowskim Domu Kultury wystawę , a w  drodze powrotnej przy rzeczce  podziwialiśmy ubarwienie kaczek. W przedszkolu dzieci pokolorowały kontury postaci z bajki o Kaczątku.

Opis zdjęć: zdjęcia przedstawiają dzieci podczas oglądania wystawy oraz spektaklu „ Brzydkie Kaczątko”

Agnieszka Prokopiuk