Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Dzień Drzewa w naszym przedszkolu PDF Drukuj Email
wtorek, 24 października 2023 04:53, odsłon: 458

Od wielu lat w naszym przedszkolu obchodzimy Dzień Drzewa. Każdy rok jest bazą nowych pomysłów oraz najróżniejszych aktywności związanych z tematem drzew. W tym roku szkolnym głównym zadaniem dla każdej grupy było wybranie jednego gatunku drzewa, spośród wielu drzew rosnących na naszym placu przedszkolnym i zorganizowanie świętowania według własnej koncepcji. Oto jak Sówki, Wiewiórki, Zajączki, Żuberki, Jeżyki, Sarenki i Liski obchodziły Dzień Drzewa:

 

 

Relacje nauczycielek:

Z okazji Dnia Drzewa dzieci z grupy Sówek przygotowały plakat z wykorzystaniem liści z lipowego drzewa. Przygotowały także pamiątkową tabliczkę z nazwą drzewa oraz zaprezentowały rymowankę z lipą w roli głównej:

„Liść lipowy pełen nektaru, pomaga przy zwalczaniu kataru.

Zielony liść lipowy, to parasol bardzo zdrowy,

Kiedy deszcz pada, to liść blaszki swe rozkłada.

Lipa ma zdrowe liście, jeszcze bardziej kwiatu kiście.

 

Głównym bohaterem dnia w grupie Wiewiórek był klon. Dzieci poznały dwa gatunki tego drzewa: klon zwyczajny, który rośnie na naszym placu przedszkolnym oraz jego bliskiego krewnego - klon jawor.  Przedszkolaki poznały podobieństwa i różnice obu tych gatunków. Z wykorzystaniem liści naturalnych oraz wyciętych z kolorowego papieru, powstał plakat przedstawiający jesienne, klonowe drzewo. Były również zabawy ruchowe na placu przedszkolnym - oczywiście w pobliżu klonu. Zdjęcia przy pamiątkowej tabliczce z nazwą klonu zwyczajnego były tylko miłą formalnością.

Wielkim zaangażowaniem w grupie Wiewiórek wykazali się rodzice, dzięki którym powstały bukiety z klonowych liści oraz wiersze o klonie:

 

1. Lubię ten moment, gdy przychodzi jesień.

Po długo trwającym upalnym lecie.

Gdy liście klonu ozdabiają widok ulic,

gdy po sierpniu przychodzi wrzesień. - mama Miłosza Kazimieruka

 

2. Nasze drzewko Klon – ach, jaki on wspaniały!

Dzieci chętnie będą o niego dbały.

Zbiorą liście z klonu piękne

Kolorowo wszędzie będzie,

Przyozdobią pięknie salę,

I zachwyca wszystkie Panie.

Wiewióreczki nasze kochane

w tym pięknym drzewku są zakochane. - mama Tymka Adamiuka

 

3. Mała wiewiórka skacze po drzewie,

Czuje się jakby była w niebie.

Pytasz kolego, co to za drzewo?

To klon nasz piękny i kolorowy

Co rośnie tutaj wielki i zdrowy.

I choć wiewiórka na nim nie mieszka,

Przybiega tutaj schrupać orzeszka. - mama Mikołaja Chilimoniuka

 

4. Liście klonu w jesiennej porze

Mienią się w każdym pięknym kolorze,

Żółte, brązowe czasem

Czerwone tworzą na drzewach barwną koronę. - mama Mikołaja Chilimoniuka

 

5. O klonie słówko chcę Wam dziś rzec,

Który w lesie stoi dumnie, jak mądry starzec.

Klonowe liście szepczą wiatru tajemne słowa,

O przygodach opowiadają, jak kolorowe kropki rozmowa.

Wiosną klon budzi się z drzemki, liście puszcza jak wianki,

Słodki zapach niesie w powietrzu jak miód i pianki.

Z wiosennym świtem budzą swe pąki z głębin ziemi,

By witać wszystkie dzieci w tej pięknej jesieni.

Wesołe skrzaty i wróżki, wśród liści się kryją,

I dla dzieci z uśmiechem małe rączki szybko myją.

Latem cień klonu chłodzi, pod nim można piknikować w ciszy,

A liście szeleszczą jak dobry film ze starej kliszy.

Jesienią klon płonie barwami, czerwienią i pomarańczą,

To jak baśniowy świat, co maluje życie jak kolorową tęczą.

Zimą klon śpi w mroźnym śnie, pod śnieżną pierzyną w ciszy,

Ale marzenia dzieci o nim są pełne życia, jak kłębek zwiniętych nici.

Lecz mimo zimowej drzemki, w sercach trwa zawsze moc,

Klon – król lasów, w naszych snach jest głęboko wciąż.

Tak klon opowiada swą historię wierszem i w rytmie,

Dzieciom z uśmiechem w sercu,

Jak piękno w słynnym hymnie. - tata Dominika Orzechowskiego

 

6. Posadziłam dzisiaj drzewko, będzie duże jak mój dom.

Muszę codziennie je podlewać, aby wyrósł piękny KLON.

Chodzę zerkam, ciągle patrzę, czy wypuszcza nowy liść.

Tatuś zrobi mi huśtawkę żebym mogła się bawić.

Piękny okaz z tego klonu, niech zachwyca wszystkich nas.

Bo rośliny to są życie i odmienią cały świat. - tata Oli Sacharczuk

 

W grupie Zajączków od samego rana dzieci tworzyły piękne dekoracje do ozdoby wybranego drzewa, którym był jarząb, potocznie zwany jarzębiną. Były to jarzębinowe mandale zakończone żółtymi piórkami. Przedszkolaki z ogromnym zapałem nawlekały  czerwone owoce jarząbu na cienkie żyłki. Następnie wszyscy wybrali się na przedszkolny plac, gdzie wkopana została pamiątkowa tabliczka z nazwą drzewa.

 

Dzień Drzewa w grupie Żuberków dostarczył dzieciom mnóstwo atrakcji. Dzień rozpoczęliśmy od rozmowy dotyczącej drzew, a konkretnie próby odpowiedzi na pytanie „Czy drzewa są nam potrzebne?”. Następnie poznaliśmy drzewo o nieznanej nam nazwie „Świerk”, które okazało się znaną wszystkim dzieciom „choinką Bożonarodzeniową”. Dzieci wspólnie z Paniami wykonały plakat, a następnie pracę plastyczną. Po tych aktywnościach wybraliśmy się na nasz przedszkolny plac zabaw w poszukiwaniu świerków. Odkryliśmy, że rośnie ich u nas naprawdę sporo. Wspólnie wybraliśmy jedno drzewko, które od dzisiaj będzie zdobić tabliczka z jego nazwą.

 

W grupie Jeżyków wszystkie działania związane były z dębem. Dzieci wykonały wspólną pracę plastyczną przedstawiającą dąb, manipulowały żołędziami  zebranych w mega ilościach przed wejściem do przedszkola by na koniec zrobić pamiątkowe zdjęcie przy dębie i tabliczce z jego nazwą.

 

Na zajęciach w grupie Sarenek dzieci poznały ciekawostki związane z drzewami. Przedszkolaki dobrze wiedziały jaką rolę spełniają drzewa w naszym środowisku. Głównym bohaterem zajęć była brzoza. Dzieci wymieniły wszystkie cechy tego drzewa a następnie wspólnie wykonały plakat. Wykorzystaliśmy przede wszystkim materiały recyklingowe. Następnie dzieci wybrały się na plac zabaw na którym, rośnie wiele brzóz. Sarenki przy jednej z nich zamieściły pamiątkową tabliczkę.

 

Dzieci z grupy Lisków pogłębiły swoje wiadomości o sośnie. Towarzyszyły temu różne aktywności. Liczyły drzewa rosnące na placu przedszkolnym. Zaopatrzyły drzewko w tabliczkę informacyjną, którą przygotował pan Marcin. Charakterystyczne igły i szyszki posłużyły pracom plastycznym. Powstały obrazki sosen i przestrzenne ptaszki. Nauczyliśmy się też wierszyka, który skleciła pani Ula:

 

Rośnie na placu sosna wysoka

trudno spuścić ją z oka.

Igiełek ma bez liku

a szyszki dodają jej szyku.

Kiedy świeci słońce

drzewko jest bardzo pachnące.

Cieszy nas obecność taka,

sosna jest dumą każdego PRZEDSZKOLAKA! pani Urszula Raczkowska

 

Wszystkie grupy świętowały Dzień Drzewa „po swojemu”, dzięki czemu zostały zrealizowane indywidualne pomysły dzieci, nauczycieli oraz zaangażowanych w działania ekologiczne rodziców.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim wykonawcom pamiątkowych tabliczek:

- Tacie Magdy Kościuczuk z grupy Zajączków

- Tacie Oliwiera Martysiewicza z grupy Wiewiórek

- Rodzicom Kasi Biryckiej z grupy Żuberków

- Tacie Jędrka Werszko z grupy Jeżyków

- Pani Kasi Szerszunowicz z grupy Sarenek

- Pani Luizie Fiedorowicz z grupy Sówek

- Panu Marcinowi Sadowskiemu z grupy Lisków

 

Wielkie podziękowania wszystkim autorom wierszy o drzewach:

- Mamie Miłosza Kazimieruka z grupy Wiewiórek

- Mamie Tymka Adamiuka z grupy Wiewiórek

- Tacie Dominika Orzechowskiego z grupy Wiewiórek

- Mamie Mikołaja Chilimoniuka z grupy Wiewiórek

- Tacie Oli Sacharczuk z grupy Wiewiórek

- Pani Urszuli Raczkowskiej z grupy Lisków

 

Dziękujemy również za własnoręcznie wykonane bukiety z liści klonu:

- Mamie Tymka Adamiuka z grupy Wiewiórek

 

Koordynatorka: Jolanta Wołkowycka

 

 

Opis galerii zdjęć:

Zdjęcia przedstawiają różnorodne działania dzieci ze wszystkich grup przeszkolnych z okazji Dnia Drzewa.

 


 

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information