Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Mały Miś w świecie wielkiej literatury w grupie Jeżyków. PDF Drukuj Email
wtorek, 20 czerwca 2023 21:49, odsłon: 378

"Bez względu na to ile masz zajęć najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, obok okazywania mu miłości przez przytulanie jest codzienne, głośne czytanie oraz  ograniczenie telewizji" (Jim Trelease)

Każde dziecko będące w wieku przedszkolnym potrzebuje czasu, miłości i poświęcania mu uwagi.

W związku z szybkimi zmianami zachodzącymi w tym okresie potrzebuje także stymulacji umysłu, którą można osiągnąć właśnie poprzez głośne czytanie. Dlatego też grupa Jeżyki wzięła udział w Międzynarodowym Projekcie,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, autorstwa Anety Konefał. Był to bardzo wyjątkowy projekt w ramach którego już od najmłodszych lat dzieci są zachęcane do słuchania, czytania i szanowania książek. Celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi, specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi w całej Polsce i za granicą. Zachęca dorosłych do głośnego czytania dzieciom i uświadamia rolę czytelnictwa w życiu dziecka. Wszystkie moduły w projekcie opierają się na postaci,,Małego Misia”, pełniącego funkcję przewodnika po świecie literatury, oraz na propagowaniu czytelnictwa. Poprzez wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych już od najmłodszych lat. Ponieważ wiek przedszkolny to szczególny okres, który u dzieci buduje trwałe nawyki kształtowania procesów uczuciowych oraz umysłowych. Dlatego też czas ten zarówno rodzice i nauczyciele mogą poświęcić zarówno na organizowanie wspólnych zabaw, jak i, na czytanie bajek, baśni, opowiadań. Czytanie na głos dziecku wpływa na rozwój jego mózgu oraz wpływa na tworzenie trwałych skojarzeń czytania z poczuciem bezpieczeństwa, więzi i przyjemności. Czytając dzieciom, powinniśmy pamiętać o odpowiednim doborze książek, opowiadań, bajek, baśni. Należy jednak pamiętać, by ich treść nie była zbyt skomplikowana i powinna mieć najwyżej kilku bohaterów. Często czytane dzieciom przez nas utwory nie są adekwatne do ich wieku, wówczas nadmiar treści powoduje u nich znudzenie i niechęć do czytania. Dlatego powinniśmy wybierać odpowiednie pozycje do czytania. Dobrze dobrana literatura dziecięca wywołuje u dziecka zaciekawienie i chęci utrwalania jej treści. Wartościowa i piękna książka to taka, która uczy najmłodszych jak odróżniać dobro od zła. Zawiera odpowiednie wzorce zachowań i postaw, które przedstawiają takie cechy jak: przyjaźń, odwaga, tolerancja. Książki, bajki, opowiadania, których często głównymi bohaterami są misie i inne zwierzęta pokazujące najważniejsze wartości, które towarzyszą nam w życiu. Zazwyczaj przedstawiają ciekawe przygody, dlatego stanowią lektury warte polecenia. Dlatego też grupa Jeżyki podczas udziału w projekcie stworzyła -„Kodeks Dobrego Czytelnika”, odwiedziła Bibliotekę Miejską w Hajnówce, w której dowiedziała się jak dbać o książki, jak je wypożyczyć, przygotowała również zakładkę do swojej ulubionej książki. Podczas projektu cały czas towarzyszył nam Mały Miś, który jest jego głównym bohaterem. Przeczytaliśmy ulubione książki dzieci, słuchaliśmy wiersza,,Lokomotywa”, do którego stworzyliśmy własny pociąg na dywanie, a także przeczytaliśmy takie książki jak:,,Elmer”, ,,Ekoliski-misja ratowania Ziemi”, ,,Mały Miś” i,,Gdzie jesteś Mały Misiu”, ,,Niedźwiedź i pianino”, ,,Gryzmoł”, ,,A królik słuchał”, ,,Kolorowy Potwór”, ,,Mysz, która chciała być lwem”, ,,Czy zostaniesz moim przyjacielem”, ,,Poczet Psujów Polskich”. Udział w tym projekcie stanowił, niezwykłą przygodę dla naszych przedszkolaków, podczas którego mogły wzbogacić swoje słownictwo i rozwinąć wyobraźnię. Poza tym bardzo chętnie brały udział w tej niezwykłej ,,misiowej” przygodzie.

 

Luiza Fiedorowicz

 

 

Opis galerii zdjęć:

Zdjęcia pokazują grupę Jeżyki podczas udziału w Międzynarodowym projekcie pod tytułem: ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.


 

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information