Pracowite pszczółki z tych Żuberków. PDF Drukuj Email
niedziela, 11 czerwca 2023 19:19, odsłon: 350

Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest co roku 20 maja w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia pszczół w przyrodzie oraz ich wkładu w światową produkcję żywności. Ponad 90% zapyleń roślin dokonywanych jest przez pszczoły. Pszczoły pełnią również funkcję wskaźników stanu środowiska. Ich obecność, brak lub ilość mówi nam kiedy z naszym otoczeniem dzieje się coś złego.

Czy wiesz że…

•    Na zebranie 1 kg miodu pszczoły odwiedzają prawie 8 500 000 kwiatów akacji lub 20 milionów kwiatów koniczyny.
•    Żeby wyprodukować 0,3 kg miodu, pszczoły muszą przelecieć 88 500 km i usiąść na 2 mln kwiatów.
•    Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
•    Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę.

Więcej ciekawostek o pszczołach znajdziecie na stronie:

Jak każdy z nas może chronić pszczoły?

załóż w ogrodzie małą łąkę kwietną
•    posadź lub posiej rośliny miododajne o różnych terminach kwitnienia,
•    nie wypalaj traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych,
•    unikaj stosowania szkodliwych pestycydów,
•    ustaw dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsca z wodą (tzw. poidełka) zawierające drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek,
•    dbaj o środowisko naturalne.

Dzieci z grupy Żuberków też chciały się przyłączyć do obchodów Dnia Pszczoły. Na początku zajęć przedszkolaki obejrzały film edukacyjny opowiadający historię pszczółki Kai, która opowiedziała nam o tym jak żyje i co robi. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół. Potem doświadczalnie sprawdziliśmy jak dochodzi do zapylenia kwiatków. Następnie maluchy organoleptycznie mogły obejrzeć, powąchać i spróbować pysznego miodu z domowej pasieki. Z tego miodu i cytryny przegotowaliśmy też przepyszna lemoniadę, która ugasiła nasze pragnienia po wyczerpującym naukowym spacerze. Maluchy zaopatrzone w wiedze teoretyczna wyruszyły na spacer w poszukiwaniu pszczół, aby na własne oczy podglądać pracę pszczółek. Niestety pogoda nie dopisała i nie mogliśmy obserwować pszczół (co też było dla dzieci cenną nauka, bo pogoda ma duży wpływ na aktywność tych pracowitych owadów). Pomimo to, przedszkolaki miały dużo radości mogąc obserwować przyrodę przez szkło powiększające….

Kilka dni później maluchy z grupy Żuberków udały się na stadion miejski w Hajnówce, aby kibicować młodzieżowym drużynom strażackim w trakcie zawodów. Na miejscu dzieci mogły obejrzeć wóz strażacki oraz sprzęt wykorzystywany przez strażaków w trakcie akcji ratowniczych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także manekiny służące do udzielania nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy maluch chciał go dotknąć i pouciskać. Manekiny przeszły też dokładny przegląd dentystyczny, bo dzieci bardzo ciekawiło, co taki manekin ma w buzi. Następnie udaliśmy się na trybuny, aby dopingować młodzież z drużyn strażackich.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii.

Bożena Szokało-Jefimiuk

Zdjęcia: Bożena Szokało-Jefimiuk, Małgorzata Lipnicka-Pleskowicz

Początkowe zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Żuberków w trakcie zajęć edukacyjnych z okazji Dnia Pszczoły. Następnie zdjęcia pokazują dzieci na terenowych zajęciach edukacyjnych oraz dzieci na zajęciach plastycznych gdzie wykonywały sylwetę pszczoły. Kolejny cykl zdjęć przedstawia dzieci w trakcie wyjścia na młodzieżowe zawody drużyn strażackich.