Start Rok 2012/2013 „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM” - lekcja biblioteczna dzieci z Przedszkola Nr 3

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

„KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM” - lekcja biblioteczna dzieci z Przedszkola Nr 3 PDF Drukuj Email
czwartek, 20 września 2012 11:45, odsłon: 3559

0087_miniRozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/2013. Grupa IV- sześciolatki, wypoczęte po wakacjach ruszyły na poszukiwanie przyjaźni. Postanowiły zaprzyjaźnić się z książką. W tym celu odwiedziły Oddział Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Dzieciaczki uczestniczą w programie czytelniczym „Książka moim przyjacielem”, którego celem jest kształtowanie zainteresowań czytelniczych, poznanie utworów literatury dziecięcej (opowiadań, bajek, wierszy, baśni i legend) z jednoczesnym ukazaniem roli książki w życiu człowieka oraz ukazanie właściwego kontaktu z książką poprzez wzór osób dorosłych.

 

 

Mam przyjaciela - wielki skarb,
Największą radość w świecie.
Któż to? Aha, nie powiem, nie...
Z łatwością odgadniecie. (...)

Tak, książka to przyjaciel mój-
Przyjaciel prawie żywy.
On opowiada cudów moc,
O świecie prawi dziwy.

Więc cieszę się, że książkę mam.
Och, czytać pragnę wiele!
Nie niszczę ich, bo książki me
- najlepsi przyjaciele!”

 

Podczas wizyty w bibliotece, przedszkolaki miały możliwość zobaczenia jak duuuuuuużo jest różnorodnych i różnorakich i przeróżniejszych książek. Pani Agnieszka Kazberuk w ciekawy sposób opowiedziała nam o książkach, o ich tematyce. Dzieci dowiedziały się jakie serie książek mogą wypożyczyć. Chłopaków zainteresowała seria „ Pociągi, Piraci, Rycerze. Płeć piękna zwróciła szczególna uwagę na książkę „Moja pierwsza książka kucharska”, którą chciały wypożyczyć, aby przygotować mamie lub tacie pyszny smakołyk. Wszystkich zaciekawiła książka, która wyglądała jak płyta CD. Dowiedzieliśmy się, że jest to audiobook, czyli książka do słuchania. Sześciolatki wiedzą, jak należy zachowywać się w czytelni i do czego ona służy. A mianowicie, mogą tu przyjść i mile spędzić czas- pooglądać książki lub czasopisma, porysować czy też poukładać puzzle. Oczywiście w ciszy, bo to jest właśnie zasada korzystania z czytelni i biblioteki. Tutaj rozmawiamy szeptem, aby nie przeszkadzać innym. My co prawda troszkę hałasowaliśmy, ale byliśmy dużą grupą i ciekawi wszystkiego. Chcieliśmy się dowiedzieć, w jaki sposób można wypożyczać książki, jak należy dbać o książki. Niespodzianką było zwiedzanie biblioteki. „Tajemne przejście” pomiędzy regałami z książkami wzbudziło zachwyt. Słychać było szepty: „ale super labirynt, ekstra, ooo, ale duuużo książek”. Z Oddziału Dzieci i Młodzieży przeszliśmy do Czytelni dla dorosłych. Pani Alla Gryc pokazała nam mini książeczkę i maxi książkę. Mogliśmy je dotknąć i podziwiać, gdyż kronika w drewnianej okładce to po prostu cenny okaz. Zatrzymaliśmy się przy kafejce internetowej, aby wyszukać ważnych informacji dotyczących naszego przedszkola, wejść na stronę internetową http://przedszkole3.hajnowka.pl/ i przypomnieć sobie jak nam miło płynął czas w ubiegłym roku. A tak poważnie, to dowiedzieliśmy się, że w czytelni można również skorzystać z dostępu do Internetu. Mieliśmy także możliwość zajrzenia do szufladek z tysiącami kart- katalogu. Dzieci obiecały, ze będą dbały o książki w biblioteczce w naszej Sali oraz te, które maja w domu. Zadeklarowały, iż nie będą zaginały rogów, a używały zakładek do książek. Na zakończenie Pani poleciła serię książeczek dla przedszkolaków „wielkie problemy małych ludzi”. Tak, tak, dzieciaczki także mają swoje problemy, np. są kapryśnymi aniołkami Pawełkami , bądź kłótliwymi Małgosiami. Przedstawione w książkach historyjki z "dziecinnymi" ilustracjami pełne są ważnych przeżyć, oczekiwań i prób poukładania sobie świata przez dziecko.

 

Przedszkolaki po powrocie do domu miały odbyć poważną rozmowę z rodzicami. Otóż, rodzicu drogi, zapisz swoje dziecko do biblioteki, aby mogło ono od najmłodszych lat rozwijać zainteresowania czytelnicze i „przyjaźnić się z książką”.

 

Autor: Agnieszka Panasiuk-Kaczoch

 


 

NASZE GRUPY 2012-2013

wiewiorka

zajac

sarenka

jez

zubr

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information