Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Światowy Dzień Wody w grupie Żuberków PDF Drukuj Email
poniedziałek, 10 kwietnia 2023 19:44, odsłon: 285

22 Marca w grupie Żuberków obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. To międzynarodowe święto, które zostało ustanowione przez ONZ – Organizację Narodów Zjednoczonych. Celem tego święta jest podkreślenie ważności wody, jako najcenniejszego płynu na Ziemi oraz uświadomienie, jak wielki wpływ ma ona na życie ludzi, zwierząt i roślin oraz potrzebę jej oszczędzania.

 

Żuberki w tym dniu poznały wodę – wspólnie odpowiedzieliśmy na pytania: skąd się bierze woda, komu jest potrzebna do życia i dlaczego jest najcenniejszym źródłem na naszej planecie. Podczas różnych eksperymentów badawczych poznaliśmy jej właściwości, słuchaliśmy jakie dźwięki wydaje oraz jakie substancje są w niej rozpuszczalne. Wspólnie wskazaliśmy do jakich czynności jest nam potrzebna oraz w jaki sposób należy wodę oszczędzać. Podczas eksperymentu z pieprzem i mydłem dowiedzieliśmy się, dlaczego ręce należy zawsze myć uprzednio je mydląc. Wykonaliśmy też kilka zabaw oddechowych m.in. próbę wprawienia statków z papieru umiejscowionych w pojemniku z wodą w ruch. Po części edukacyjnej przyszedł czas na zabawy – wszyscy wspólnie robiliśmy fale przy wykorzystaniu folii malarskiej, która wspaniale odzwierciedlała taflę wody. Zajęcia przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Żuberki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!

Kilka sposobów na oszczędzanie wody:

1.       Zakręcanie kranu po umyciu rąk– każda zmarnowana kropla wody to wielka strata, dlatego po umyciu rąk powinno się sprawdzać, czy kran jest dobrze dokręcony i nie kapie z niego woda.

2.       Oszczędna kąpiel– pokażmy, że można się umyć nie zużywając ogromnej ilości wody i zachęćmy najmłodszych do naśladowania nas. Przekonajmy, że znacznie mniej wody zużywamy podczas brania prysznica niż w kąpieli w wannie.

3.       Ekologiczne mycie zębów – jak dużo wody marnuje się, gdy nie zakręcamy kranu na czas mycia zębów ? Proponujemy płukanie buzi po umyciu zębów wodą z kubeczka zamiast pod strumieniem wody bieżącej.

4.       Sprytne spłukiwanie toalety– jeśli w toalecie mamy spłuczkę z dwoma przyciskami, wskażmy dziecku różnicę między nimi i namówmy do wybierania bardziej oszczędnego trybu spłukiwania wody.

5.       Zbiórka wody do podlewania roślin– zacznijmy wspólnie zbierać wodę po myciu owoców czy gotowaniu jajek i wykorzystywać ją do podlewania. Jeśli mamy do tego warunki, zaaranżujmy w ogródku zbiornik na deszczówkę i obserwujmy, ile wody zebrało się w nim po każdym deszczu.

Monika Szwarc

Zdjęcia: Małgorzata Lipnicka – Pleskowicz

 

 

Opis galerii zdjęć:

Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Żuberków w czasie zabaw z okazji Dnia Wody.

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information