Jeżyki pieką babeczki i chałeczki. PDF Drukuj Email
wtorek, 21 marca 2023 19:05, odsłon: 402

Dzieci poznały zawód - piekarz, oraz etapy powstawania chleba i innych wypieków. Doskonale wiedzą, że zanim chleb czy bułeczka trafi do sklepu, to musi najpierw piekarz zrobić ją z mąki. Ta z kolei trafia do młyna, i tam też się dużo dzieje. Z pomocą wiersza "Pieczywo" B. Szuta dowiedzieliśmy się, skąd na stole smaczny chlebek.

Skąd na stole smaczny chlebek?

Rolnik sieje ziarno w glebę.

Gleba, to jest ziemia czarna, w której rośnie zboże z ziarna.

Kiedy zboże jest dojrzałe, rolnik kosi je z zapałem,

potem młóci w swych maszynach i  wywozi plon do młyna.

Młynarz, w młynie, ziarno miele, białej mąki robi wiele.

Mąka trafia do piekarza, który ciasto z niej wytwarza.

Z ciasta robi: chleb, rogale...W piecu piecze je wytrwale.

Jest pieczywo! "Ślinka leci", więc smacznego, drogie dzieci!

Po części teoretycznej przyszła pora na warsztaty wypieków babeczek i chałeczek. Jeżyki ubrane w fartuszki z wielką ochotą przystąpiły do działania. Odmierzoną mąkę i resztę składników wsypywały do miski, kroiły banana, masło, ubijały pianę i z wytrwałością mieszały,  aby wszystkie składniki się dobrze ze sobą połączyły.  Obserwowały jak rośnie ciasto  do którego dodały drożdże. Wspólnymi siłami upiekliśmy pyszne babeczki z owocami i rumiane chałeczki, które skosztowaliśmy z przyniesionym przez dzieci dżemem.  Po uczcie smaków , przedszkolaki wykonały cuda cudeńka z masy solnej. Najpierw poznały składniki potrzebne do wykonania masy solnej, a następnie ćwiczyły  swoje rączki robiąc bułeczki, rogaliki, bagietki. Później  ozdabiały je pestkami , sezamem i  makiem . Warsztaty sprawiły nam dużą frajdę, a  efekt końcowy wszystkich wypieków mile zaskoczył.

Agnieszka Prokopiuk

Pierwsze zdjęcia przedstawiają dzieci i nauczyciela podczas wykonania ciasta na babeczki i chałkę , które później będą do spożycia. W następnej kolejności dzieci robią różne wypieki z masy solnej i je dekorują. Ostatnie zdjęcia to degustacja wypieków i zdjęcie grupowe.