Żuberki zakładają ogródek. PDF Drukuj Email
niedziela, 12 marca 2023 22:43, odsłon: 435

Wiosna tuż, tuż. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Słoneczko coraz częściej cieszy buzie naszych dzieci na spacerkach. Na tych spacerkach dzieci dostrzegają także zmiany zachodzące w przyrodzie. A to źdźbła zielonej trawy wystające spod zeschłych liści, a to przebiśniegi, nieśmiało podnoszące swoje białe główki w przydomowych ogródkach, a to pęczniejące paczki liści na drzewach, a to klucze dzikich gęsi śpiesznie lecących na tereny lęgowe. Te oznaki wiosny zachęciły maluchy do założenia Żuberkowego ogródka.

Celem zajęć przyrodniczych, jakie odbyły się w czwartek 2 marca było wzbogacenie wiedzy dotyczącej hodowania roślin, poznanie warunków jakie są potrzebne do wzrostu roślin oraz wyrabianie nawyków pracy zespołowej.

Żuberki aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się zgromadzonym przedmiotom (pojemniki, słoiki, łopatki). Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały nasionka cebulki i bulwy roślin, które następnie zasiały i posadziły. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności przez nauczyciela dzieci samodzielnie siały rzeżuchę w pojemniczkach, posadziły cebulkę, ziemniaki, zielony groszek, dynię i kukurydzę. Założyły także hodowlę fasoli, wysadzając kilka nasion wprost do ziemi, a kilka kładąc na wacie w słoiku z wodą. W ten sposób maluchy będą miały okazję obserwować różnicę w ich kiełkowaniu i wzroście. Będzie to też doskonała możliwość obserwowania cyklu rozwoju rośliny.

Bożena Szokało-Jefimiuk

Zdjęcia: Małgorzata Lipnicka-Pleskowicz

Początkowe zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Żuberków w trakcie zajęć, na których dzieci poznawały nasionka roślin. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci w trakcie zakładania hodowli fasoli oraz siania rzeżuchy. Ostatni cykl zdjęć pokazuje dzieci w trakcie zakładania grupowego ogródka i sadzenia roślin.