Sówki i Zajączki razem dokarmiają ptaki. PDF Drukuj Email
niedziela, 22 stycznia 2023 22:19, odsłon: 308

Dokarmianie ptaków to inicjatywa, w której od lat biorą udział dzieci z naszego przedszkola. Zimową porą  warunki atmosferyczne utrudniają zdobywanie pokarmu, dlatego rozwieszamy karmniki, aby ułatwić ptakom przetrwanie ciężkich warunków takich: jak niskie temperatury czy opady śniegu. Organizując ptakom stołówkę dzieci z grupy Sówek i Zajączków z zapałem zabrały się do pracy. To kolejne działanie w ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej „Maluchy i starszaki razem poznają świat”.

Popularnym przysmakiem ptaków są „pyzy” - to gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, które można kupić w większości sklepów zoologicznych, spożywczych czy w dyskontach. Jednak takie mieszanki bez problemu dzieci z grupy Sówek i Zajączków samodzielnie zrobiły w przedszkolu. By wykonać taki przysmak potrzebny był smalec, nasiona, ziarna, patyk, sznurek i kolorowe kubki. Pokrojone przez dzieci kostki smalcu roztapialiśmy w dużym garnku. Z zebranych nasion, ziaren i kasz przedszkolaki skomponowały ptakom mieszankę według własnego pomysłu. Wszystko razem połączyliśmy starannie mieszając. Tak przygotowane ptasie danie rozkładaliśmy do kubeczków montując w nim patyczek, aby ułatwić ptakom korzystanie z karmników. Innym pomysłem na karmnik jest rolka po papierze toaletowym. To jeden z najprostszych sposobów na dokarmianie ptaków. Na rolce, przez którą przewlekliśmy sznurek rozsmarowaliśmy mieszankę tłuszczową z ziarnami. Tak przygotowane przysmaki rozwiesiliśmy dla ptaków na terenie ogrodu przedszkolnego.

Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Uśmiech na twarzach towarzyszył im przez wszystkie etapy prac związanych z utworzeniem „Ptasiej Stołówki”, a bezinteresowne pomaganie zwierzętom stało się źródłem wielkiej radości.

Justyna Karpiuk

zdjęcia: Barbara Koźluk

Zdjęcia przedstawiają dzieci i panie z grupy Sówek i Zajączków podczas wspólnych zajęć, w trakcie których przygotowywane były różne karmniki dla ptaków. Kolejne zdjęcia ukazują wieszanie w przedszkolnym ogrodzie przygotowanych samodzielnie przysmaków dla ptaków.