Obchody Światowego Dnia Kota w grupie Żuberków. PDF Drukuj Email
niedziela, 27 lutego 2022 22:04, odsłon: 476

Światowy Dzień Kota obchodzimy w Polsce już od ponad dziesięciu lat. Przedszkolaki przebrane za kociaki, świetnie się bawiły podczas kocich tańców oraz oglądania filmu edukacyjnego, z którego dowiedziały się wiele ciekawostek o kotach i ich życiu. Koty nie odczuwają słodkiego smaku – kubki smakowe odbierające smak słodki są u tych zwierząt nieaktywne. Hmmm, pewnie dzięki temu nie maja próchnicy. My mamy odciski palców, a one wzór na nosie, który jest dla kota jak nasz odcisk palca – każdy z nich jest unikalny.

Nasi mruczący milusińscy  pomagają ludziom pokonać lęki a kontakt z nimi działa relaksująco. Po obejrzeniu prezentacji dzieci bawiły się w „Zawołaj kota”.  Zabawa ortofoniczna okazała się bardzo śmieszna , gdyż w innych krajach koty przywołuje się w rożny sposób. „ Kicianiem” nie zawołalibyśmy kota z innego kraju, potrzebna byłaby nam ściągawka, np.:  Włochy – „miczio miczio micziolino” i „misz-misz”; Anglia – „kitty-kitty” oraz „pussy-pussy”,  Australia – „puss-puss-puss”; Bułgaria – „mac-mac”, Hiszpania – „gaci-gaci”; Holandia – „pous-pous-pous” oraz „kili-kili”; Japonia – „neko-chan, oide”.

Po zabawie ortofonicznej przedszkolaki udały się na ”Kocie polowanie”. Kotki poza miską mleka lubią kłębuszek włóczki i oczywiście myszki. Własnoręcznie wykonały z szablonu zabawkę i ćwiczyły zwinność rąk i koncentrację uwagi. Następnie swoje zdolności plastyczne zaprezentowały wykonując kota z talerzyków papierowych, które ozdobiły hool przy wejściu do naszego przedszkola. Obchody tego święta, to również okazja do propagowania praw zwierzątpomocy bezdomnym zwierzętom. Żuberki przyniosły smakołyki dla Polinki - bezdomnego kota, którego bardzo często możemy spotkać na placu przedszkolnym. Kicia bardzo się ucieszyła i radosnym mruczeniem podziękowała za łakocie.

Agnieszka Prokopiuk i Iwona Gierasimiuk

Początkowe zdjęcia prezentują dzieci przebrane za koty, które oglądają film edukacyjny o życiu kotów. Na kolejnych widzimy dzieci podczas zabaw tanecznych i pamiątkowe zdjęcia w trójkach. W następnej kolejności, przedszkolaki siedzą przy stolikach i wykonują prace plastyczną. Na przedostatnich zdjęciach widzimy dzieci siedzące na dywanie podczas zabawy. Natomiast ostanie zdjęcia to wręczenie zebranych łakoci tj.karma dla kota, i pamiątkowe zdjęcie całej grupy wraz z wychowawczyniami.