Jeżyki dokarmiają ptaki PDF Drukuj Email
niedziela, 16 stycznia 2022 23:25, odsłon: 648

Zima to trudny okres dla ptaków. Warunki atmosferyczne utrudniają zdobywanie pokarmu. Pożywienie często znajduje się pod śniegiem albo jest zamarznięte. Dlatego, aby pomóc im przetrwać ciężkie zimowe warunki, należy je dokarmiać. Dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych – niskiej temperatury i opadów, o czym  dobrze wiedzą dzieci z grupy Jeżyków, dlatego niosąc pomoc przygotowały karmniki dla ptaków. Organizując ptakom stołówkę przedszkolaki z zapałem zabrały się do pracy.

Popularnym przysmakiem ptaków są „pyzy” - to gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, które można kupić w większości sklepów zoologicznych, spożywczych czy w dyskontach. Jednak takie mieszanki bez problemu Jeżyki samodzielnie zrobiły w przedszkolu. By wykonać ten przysmak potrzebny był smalec, nasiona, ziarna, patyk i kolorowe kubki. Pokrojone przez dzieci kostki smalcu roztapialiśmy w dużym garnku. Z zebranych nasion, ziaren i kasz Jeżyki skomponowały ptakom mieszankę według własnego pomysłu. Wszystko razem połączyliśmy starannie mieszając. Tak przygotowane ptasie danie rozkładaliśmy do kubeczków montując w nim patyczek, aby ułatwić ptakom korzystanie z karmników. Gdy smalec ostygł, rozwiesiliśmy przysmaki dla ptaków na terenie przedszkola.

Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Uśmiech na twarzach towarzyszył im przez wszystkie etapy prac związanych z utworzeniem „Ptasiej Stołówki”, a bezinteresowne pomaganie innym stało się źródłem ogromnej satysfakcji.

Justyna Karpiuk, Jola Wołkowycka, Ula Raczkowska - Filinowicz

Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Jeżyków oraz kolejne etapy przygotowania przysmaków dla ptaków z różnorodnych nasion i smalcu. Pierwsze zdjęcia prezentują dzieci na tle zebranych na stole ziaren, smalcu i kolorowych kubków. Kolejne zdjęcia prezentują dzieci podczas krojenia smalcu i wrzucania go do granka. Nastepnie dzieci mieszają w misce różnorodne ziarna, wrzucaja je do roztopionego smalcu mieszając chochlą a później gotową masę wkładają chochlą do kubków. Ostatnie zdjęcia przedstawiają dzieci, panie i pana woźnego w ogrodzie przedszkolnym podczas wieszania kubków na drzewach.