Pierniczkowy dzień - zajęcia kulinarne w grupie Żuberków. PDF Drukuj Email
środa, 29 grudnia 2021 22:54, odsłon: 497

Po wysłuchaniu wiersza „Pierniki” Bożeny Formy i obejrzeniu prezentacji, co jest potrzebne do wykonania świątecznych korzennych ciasteczek czyli pierniczków, dzieci przystąpiły do działania. Nałożyły fartuszki, umyły ręce i przystąpiły do wałkowania. Kreatywne działania to również stwarzanie możliwości uczestnictwa w tradycjach świątecznych naszego regionu, którym jest m.in. pieczenie pierniczków. Żuberki po rozwałkowaniu ciasta wykrajały foremkami różne kształty ciasteczek.

Zapach cynamonu i korzennych przypraw roznosił się po naszej sali. Efektem  naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tam  pod czujnym okiem naszych pań kucharek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku. Mali cukiernicy po upieczeniu, pięknie ozdabiali swoje pierniczki. Polewali je lukrem, i posypkami, tworzyli cudeńka. Uśmiechy na ich twarzach mówiły same za siebie. Zajęcia kulinarne bardzo spodobały się naszym przedszkolakom. Podczas zajęć nauczycielka języka angielskiego  pani Ania, włączyła także edukację wielokulturową dzięki czemu dzieci mogły w naturalny sposób przyswoić nowe słówka języka angielskiego. Pierniczki wyszły nie tylko bardzo piękne ale smaczne. Mniam , mniam …

Agnieszka Prokopiuk i Iwona Gierasimiuk

Zdjęcia początkowe pokazują dzieci sześcioletnie, które trzymają w rękach wałki. Następne ukazują dzieci podczas wałkowania i wykrawania foremkami ciasteczek. Kolejne to ozdabianie upieczonych  pierniczków lukrem i posypkami. Na ostatnich  zdjęciach są pierniczki gotowe do skosztowania.