Żuberki poznają teatr Kamishibai. PDF Drukuj Email
czwartek, 25 lutego 2021 07:42, odsłon: 585

Kamishibai to wywodząca się z Japonii technika opowiadania i głośnego czytania, gdzie z drewnianej skrzyneczki dzieci oglądają ilustracje i słuchają tekstu bajki. Ilustracje wykonane są na kartonowych planszach, wsuwanych do drewnianej, częściowo otwartej skrzynki, która pełni rolę sceny. "Kamishibai" to japońskie słowo, składające się z dwóch członów. "Kami" oznacza papier, a "shibai" - teatr. "Kamishibai" oznacza więc papierowy teatr. Właśnie dzięki tej formie dzieci mogły poznać historię Marudka i jego właściciela Leosia.

Żuberki z uwagą słuchały historii chłopca, który zdenerwowany psotami swojego psa Marudka, nakrzyczał na niego, w wyniku czego pies się gdzieś zapodział i nie wracał. Wtedy chłopiec wyruszył na poszukiwania kochanego pupila. Dzieci z przejęciem czekały na finał historii, i cieszyły się że piesek się odnalazł, a Leoś po powrocie zagubionego przyjaciela znów był wesoły. Chętne dzieci były narratorami, i świetnie im to wychodziło, nie potrzebna była znajomość czytania, wystarczyło patrzeć na obrazki i opowiadać. Następnie przedszkolaki wykonały z papieru pieski, którym nadawały imiona. To był tydzień zapoznania z teatrem, a więc bawiły się w teatr własnoręcznie wykonanymi kukiełkami. Takie zabawy pobudzają kreatywność, uczą relacji społecznych, ośmielają do podejmowania aktywności na tle grupy. Dziecko przez zabawy teatralne ma możliwość uczenia się wyrażania własnych emocji oraz rozpoznawania emocji innych. Może ktoś spróbuje wykonać swój Kamishiba?  https://www.youtube.com/watch?v=iGPApYNABtc

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch

Zdjęcia przedstawiają dzieci siedzące jako widownia i z zainteresowaniem oglądające teatrzyk papierowy Kamishibai. Kolejne zdjęcia pokazują drewnianą skrzynkę i ilustracje na papierowych kartach.Na kolejnych zdjęciach dzieci oglądają z bliska skrzynkę, a chętne są narratorem i opowiadają co widzą na ilustracjach. Ostatnie zdjęcia prezentują dzieci bawiące się kukiełkami z bajki.