Start ZAJĄCZKI Pożegnania nadszedł czas

poniedziałek, 15 czerwca 2020 10:46, odsłon: 406

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

Temat tygodnia: Pożegnania nadszedł czas

1. Słuchanie wiersza A. Widzowskiej Wakacje. Rozmowa kierowana na podstawie wiersza i ilustracji w książce.

Kiedy nam buzie ogrzewa lato,

czas na przygody z mamą i tatą.

Czekają góry, pachnące łąki,

morze i plaża, konie, biedronki!

Gdy my będziemy się pluskać w rzekach,

przedszkole na nas grzecznie poczeka,

odpoczną w ciszy lalki, zabawki,

dwie karuzele, miś i huśtawki.

Chętnie wrócimy do naszej pani

z wakacyjnymi opowieściami

o sarnach w lesie, o rybkach w morzu

i ptasich gniazdkach ukrytych w zbożu.

Będziemy liczyć białe muszelki,

poznamy nowe, ważne literki,

a ten, kto butów sam nie sznuruje,

w mig się nauczy! Ja już sznuruję!

Rozmowa kierowana na podstawie wiersza i ilustracji w książce.

pytania:

– Co robili Ada i Olek z rodzicami w górach?

– Co robili Ada i Olek z rodzicami nad morzem?

– Dokąd możemy pojechać na wakacje?

– Co się będzie działo w przedszkolu, kiedy my wyjedziemy na wakacje?

2. Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej Lody. Wykonanie pomarańczowych lodów sorbetowych.

Zagadka:

Śmietankowe, owocowe…

Doskonałe dla ochłody.

Kiedy upał jest na dworze,

każdy lubi lizać… (lody)

• Potrzebne do wykonania pomarańczowych lodów sorbetowych: Sok pomarańczowy , mały kubeczek jednorazowy lub foremka do lodów, patyczek. Dziecko nalewa do kubeczków sok, starając się go nie rozlać. Rodzic wstawia kubeczki do lodówki. Po około 30 minutach, kiedy sok już lekko się zmrozi, wyjmujemy kubeczki, a dziecko wkłada do nich patyczki. Znów wstawiamy je do zamrażarki na 2 lub 3 godziny.

3. Praca plastyczna Rożki lodowe.

Potrzebne : rożek lodowy wycięty z papieru, kolorowe waciki, klej – zwykły i z brokatem, kartka z bloku. Dziecko otrzymuje lodowe rożki wycięte z papieru. Przykleja je na kartce z bloku. Potem przykleja do nich kolorowe kulki lodów wykonane z wacików. Na koniec dekorują je polewą, rysując na wierzchu kolorowe linie klejem z brokatem.

Ps. pochwalcie się przesyłając zdjęcie na Zajączkowe Domowe Przedszkole.

4. Ćwiczenia logopedyczne.

Potrzebne: Lusterko , rodzic demonstruje ćwiczenia, powtarzając je kilkakrotnie, np.

• Język jedzie do lasu na koniku – dzieci naśladują kląskanie językiem z jednoczesnym poruszaniem wargami (ściągnięcie warg i ich rozciągnięcie).

• W lesie język rozejrzał się dookoła – dzieci wykonują ruch oblizywania warg, najpierw w prawą, a potem w lewą stronę.

• Zobaczył małe fioletowe kwiatuszki i je powąchał – dzieci wykonują wdech nosem i wydech ustami.

• Spojrzał w górę, skąd dobiegało pukanie dzięcioła – dzieci uderzają czubkiem języka za górnymi zębami.

• Spojrzał w dół – dzieci wyciągają język na brodę – zobaczył czerwonego muchomora z białymi kropkami i zaczął je liczyć – dzieci dotykają językiem każdego zęba

5. Letnie kolorowanki , zajrzyjcie :

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch i Kinga Grebieszkow