Start ZAJĄCZKI Wakacyjne podróże

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Wakacyjne podróże PDF Drukuj Email
poniedziałek, 08 czerwca 2020 08:12, odsłon: 247

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

 

Temat: Wakacyjne podróże

 

1. Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej Wakacje.

Rodzic recytuje zagadkę i prosi dziecko  o podanie rozwiązania.

 

Morze, góry lub jeziora.

Pociąg wjeżdza już na stację.

Lato wreszcie się zaczęło.

Czas rozpocząć więc…(wakacje)

 

2.Słuchanie opowiadania E. Stadmüller Wakacje. Książka (s. 74–75)

 

Czytając opowiadanie, prezentuje ilustracje do niego.

– Bartek chwalił się, że na wakacje pojedzie do Grecji – opowiadał przy obiedzie Olek. – Mówił, że będzie się uczył nurkować i dostanie od taty cały potrzebny sprzęt. – Zobaczycie, że będziecie się u nas bawić równie dobrze jak on – chrząknął dziadzio. – Już moja w tym głowa. Postanowiliśmy z babcią, że kupimy wielki dmuchany basen i ustawimy go w ogrodzie. – Hurra! – zawołała Ada. – A będę w nim mogła puszczać moje kaczuszki? – Jasne – roześmiała się babcia – i kaczuszki, i łódeczki, i co tam sobie wymyślisz. – Szkoda, że w ogrodzie nie ma piaskownicy, bo byśmy mieli własną plażę – rozmarzył się Olek. – To akurat nie problem – włączył się do rozmowy tato. – Cztery deski się znajdą, a sąsiad dziadków, pan Antoni, handluje materiałami budowlanymi, więc na pewno chętnie przywiezie parę worków piasku. – I będzie plaża! – zawołała Ada. – I huśtawka – dodał dziadzio. – Znalazłem ją na strychu. – Tę samą, na której ja się huśtałem? – ożywił się tato. – Tylko nie próbuj tego robić, bo moja biedna grusza nie wytrzyma takiego ciężaru – przestraszył się dziadzio. – Oj tam, oj tam… – mruknął tato. – To mocne drzewo, nawet nie wiesz, ile wytrzymało… – I Bartek mówił jeszcze, że będzie zwiedzał jakieś strasznie stare budowle – przypomniał sobie Olek. – Stare budowle, powiadasz – dziadek uśmiechnął się tajemniczo. – Ciekaw jestem, czy on widział kiedyś studnię z prawdziwym żurawiem. – Takim żywym żurawiem? – zdziwiła się Ada. – Tak nazywało się urządzenie, którym bardzo dawno temu wyciągano wodę ze studni – wyjaśniła wnuczce babcia. – Tam, gdzie wybierzemy się na wycieczkę, można zobaczyć prawdziwe chaty kryte strzechą, poletka lnu, stary wiatrak i drabiniasty wóz – taki, jakim jeździł jeszcze mój dziadek. – W sąsiedniej wsi powstał skansen – wyjaśniła mamie babcia. – I naprawdę jest w nim co zobaczyć. – Chciałbym, żeby te wakacje już się zaczęły – westchnął Olek. – I nic nie szkodzi, że nie pojadę do Grecji – dodał po chwili.

 

• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.

Pytania: – Dokąd Bartek pojedzie na wakacje?

– Gdzie wakacje spędzą Ada i Olek?

– Co przygotowali dziadkowie, żeby umilić wakacje Adzie i Olkowi?

– Dokąd wy chcielibyście pojechać na wakacje?

– Czym można podróżować w czasie wakacji?

 

3. Zabawa matematyczna Porównaj, gdzie jest więcej.

 

Przydadzą się sylwety zabawek do piaskownicy. Rozkładamy , i prosimy, by dziecko  pogrupowało je, oszacowało na oko, których jest więcej, i sprawdziły, układając je w pary.

 

Mogą być skarpetki :)

 

4. Zabawa masażyk – Myjnia samochodowa.

Dzieci - rodzeństwo dobierają się parami lub z rodzicem.  Jedno dziecko jest samochodem (wykonuje klęk podparty), który wjeżdża do myjni. Drugie dziecko ( lub rodzic)  klęczy z boku , wykonuje masażyk, naśladując czynności mycia auta. Czynności: Dziecko na plecach partnera: polewanie wodą gładzi dłonią plecy, skrapianie szamponem lekko uderza opuszkami palców, szczotkowanie karoserii lekko drapie szybkimi ruchami, woskowanie lekko ugniata wewnętrzną stroną dłoni, suszenie samochodu pociera, na przemian, dłońmi, przecieranie szyb i lusterek wykonuje okrężne ruchy masujące. Przy powtórzeniu zabawy  zamieniamy  się rolami.

 

5.  Praca plastyczna Słoneczko.

Potrzebna żółta plastelina, żółta farba, pędzel, kontur słoneczka z promieniami. Dziecko otrzymuje kontur słoneczka. Maluje jego środek farbą, a promienie wyklejają plasteliną

 

6.Dodatkowe propozycje według rekomendacji

MEN

http://portal.scholaris.pl/zasob/67602

 

Agnieszka Panasiuk - Kaczoch i Kinga Grebieszkow


 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information