Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Wyjątkowy dzień 1 czerwca - zabawa zamiast zabawek na Dzień Dziecka PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 czerwca 2020 08:50, odsłon: 500

POMPIKOWE DOMOWE PRZESZKOLE

Pandemia, hmmmm, oczywiście trwa, ale to nie oznacza, że w tym roku Dzień Dziecka musi być gorszy, mniej uroczysty, nudny, nijaki. Nie mamy gotowych  atrakcji, imprez, sal zabaw. Ale mamy swoją wyobraźnię, a czas pandemii dał nam możliwość zrozumienia potrzeb swoich najbliższych. Może te przymusowe doświadczenie dało nam jakąś podpowiedź? Okazało się, że nasze dziecko wcale nie potrzebuje nowej zabawki za 100zł, a wystarczy 100 minut spędzonego czasu z nim na zabawie i wygłupach.

Nie jest tajemnicą, że rola zabawy jest wyjątkowa. To co jest w niej najważniejsze :

Kontakt z innymi –  najfajniej bawić się z drugą osobą, cieszymy się z bycia razem.
Doświadczenia – swobodna zabawa z innymi to lekcja życia.
Aktywność – zarówno fizyczna jak i psychiczna, rozwijanie wyobraźni, kreatywności.
Funkcje terapeutyczne – dziecko uczy się i poznaje nowe emocje (wie czym jest strach, smutek, złość, radość), obserwując swoje dziecko podczas zabawy możemy  wiele się o nim dowiedzieć i pomóc, kiedy ma kłopot czy zmartwienie.

Władza w rękach dziecka -  oddanie władzy na jeden dzień w ręce naszej pociechy. Jeden dzień w roku, możemy sprawdzić, co się stanie, kiedy to dziecko będzie mogło zdecydować co zjeść na śniadanie, w co się ubrać, o której godzinie wstać, a także jak spędzać czas w ciągu dnia. Oczywiście my czuwamy nad bezpieczeństwem i w razie ryzyka interweniujemy. A tak  po prostu spróbujmy dobrze się bawić.  

Pomysły na świętowanie Dnia Dziecka.
1. Śniadanie do łóżka
Domowe przysmaki własnoręcznie przygotowane przez mamę i tatę, podane na pięknie nakrytej tacy to miły początek tego szczególnego dnia.
2.  List - laurka
Co każdy maluch chciałby usłyszeć od mamy i taty? Że jest ważny, kochany, że lubimy spędzać z nim czas. Napiszmy o tym - wierszykiem lub prozą, z obrazkami lub bez, jak najprościej. Niektóre dzieci przechowują takie listy jak największe skarby i domagają się wielokrotnego odczytywania.
3. Zabawa inna niż zawsze, np. z tatą lalkami, a z mamą autami.
4. Wycieczka rowerowa i Piknik - koc, kosz ze smakołykami, II śniadanie a nawet zupa w termosie, zawsze to inaczej niż każdego dnia.
5. Wykonanie instrumentów muzycznych. Tu przydadzą się np. butelki z różnym wypełnieniem, dzwonki, bębenki – nawet nie podejrzewacie, ile instrumentów muzycznych możecie wspólnie stworzyć. Rurka po papierze czy ręcznikach to idealna trąbka, wystarczy ją udekorować. Do butelek czy pojemniczków z przykrywką możecie wsypać surowy ryż, groch, fasolę, makaron, cukier, kaszę, pestki dyni, słonecznika itd.
6.Puszczanie latawców, które najpierw trzeba  wspólnie zrobić (dwie skrzyżowane lekkie listewki, półprzezroczysta kalka z pięknym malowidłem, długi kolorowy ogon ).  Potrzebny będzie też kawałek otwartej przestrzeni, trochę wiatru i znakomita zabawa gwarantowana.
8.  Namiot ze wszystkiego – zbudowanie w domu, bądź na tarasie namiotu, z użyciem krzeseł, koców itp.
9. Bal – możemy zrobić bal przebierańców, na który dorośli przebiorą się za dzieci, a dzieci za dorosłych, lub za zwierzęta, czy postacie z bajek, a wcześnie wspólnie wykonać korony, maski
10.Domowa cukiernia/pizzeria, pierogarnia - cała rodzina wspólnie robi smakołyk - domowej produkcji lody, babeczki  kruche ciasteczka , torcik, bezy, mufinki. Może być także domowa pizza ozdobiona  wg pomysłu dzieci lub pierogi.
11. Szałas, domek na drzewie - dla mających swoje podwórko lub działkę. Powinien mieć przemyślaną solidną konstrukcję - wtedy będzie służył do zabawy przez całe lato.
12. Teatrzyk domowy -  może przy okazji odkryjemy w sobie aktorskie talenty
13. Kreda – przede wszystkim gra w klasy. Ale może dorośli pamiętają grę w „państwa – miasta”. Rysujemy wielkie koło, każdy ma swoje państwo, jedna osoba podrzuca piłkę, a reszta graczy ucieka. Kiedy gracz złapie podrzuconą piłkę, mówi STOP i zbija wybranego gracza, jeśli mu się uda – odkraja (odkreśla linią) część jego państwa, ale w taki sposób, by nie odrywając prostych nóg z pola swojego państwa zakreślić kredą jak największy obszar drugiego kraju. Świetna zabawa, nawet na kilka godzin, już dla 5- czy 6-latków.
14. Recyklingowe kręgle z butelek po mleku czy soku, piłka z włóczki albo gazet… Będą potrzebne: butelki PET, np. po mleku czy wodzie, stare gazety do obklejenia butelek i klej, farbki do dekoracji powstałych kręgli. Naszą kulą może stać się kłębek włóczki lub uformowana z gazet piłka. Tor możemy zrobić w domu (np. jeśli na dworze pada) lub na podwórku. Można narysować tor kredą lub wyznaczyć go, np. patykami czy kamieniami.
15. Bańki, balony- z nimi zabawa murowana.   Balonami  można się bawić na milion sposobów, np. udekorować nimi pokój, namalować na nich śmieszne buźki. Bańki – dają mnóstwo frajdy małym i dużym.
16. Ognisko, grill - to dobre, uspokajające zakończenie dnia pełnego wrażeń. Możemy przygotować różne przysmaki do pieczenia (szaszłyki, kartofle, kiełbaski), możemy po prostu posiedzieć, porozmawiać, pośpiewać piosenki, popatrzeć w gwiazdy. Opcja inna to kolacja przy świecach, nawet dzieciakom się spodoba.


UWAGA! Zabawa to zabawa, nikt wam nie zabroni podziwiać wiatraki, kopać  dołki, sadzić drzewka, a dla relaksu leżeć na trawie. Najważniejsze, aby ten czas spędzać razem.

„Kiedy dołączymy do dzieci w świecie zabawy, otwieramy drzwi do ich życia wewnętrznego i spotykamy się z nimi serce w serce".


Polecam  ciekawą książkę-„Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę” autor Lawrence J. Cohen, która pokazuje, jak poprzez zabawę możemy włączyć się w świat dzieci, pomóc im w wyrażaniu emocji, nauczyć współpracy i  świetnie się przy tym bawić.

Wszystkim dzieciaczkom, małym i dużym, każdemu kto się lubi bawić i cieszyć się z tej zabawy życzę wszystkiego radosnego. 

Mark Twain mówił: „Ludzie nie przestają się bawić dlatego, że się starzeją, ale starzeją się dlatego, że przestają się bawić”…

Ps. Dziękuję Zajączkom za zdjęcia.                                                      

 

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch

  

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information