Start ZAJĘCIA ZE SPECJALISTAMI Propozycje zabaw i ćwiczeń wspierające zmysł węchu:

Propozycje zabaw i ćwiczeń wspierające zmysł węchu: PDF Drukuj Email
środa, 27 maja 2020 13:09, odsłon: 851

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

Propozycje zabaw i ćwiczeń wspierające zmysł węchu

Zmysł węchu jest bardzo czułym i wrażliwym układem zmysłowym. Wiąże się on z rozwojem koncentracji uwagi, mową i postrzeganiem. Podczas jednorazowej zabawy wykorzystującej zmysł węchu należy użyć od dwóch do czterech zapachów. Warto też pamiętać, zapachy stosujemy na przemian od przyjemnego do nieprzyjemnego. Ciekawostką jest,  że na dzieci z autyzmem stymulująco działa zapach wanilii.

Propozycje zabaw i ćwiczeń wspierające zmysł węchu:

·       Zapachowe talerzyki

- klej,

- kredki

- okrągła tacka/ talerzyk papierowy

- różne przyprawy i zioła które znajdziecie w kuchni np.:  pieprz mielony, oregano, bazylia, curry, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, papryka mielona, rozmaryn , majeranek, czosnek, aromat waniliowy ;

Na przygotowanej tacce dziecko rysuje linie, tak  aby podzielić ją na równe części(wskazana pomoc rodzica).Następnie smaruje klejem każdą część i posypuje inną przyprawą. (Nadmiar przypraw należy strzepać do kosza.) W ten sposób przygotowaną tacką możecie bawić się na różne sposoby:

1)    Jaki to zapach- dziecko określa zapach przyprawy.

2)    Jakiego kolor jest przyprawa- dziecko określa barwę przyprawy.

3)    Który zapach mi odpowiada- dziecko wskazuje przyprawę, która najbardziej przypadłą mu do gustu.

·       Pachnący obrazek

-  papier o formacie A4

- klej

- kawa mielona

- herbatka ziołowa,

-  kredki, farby do malowania, pastele

- płytkie talerzyki

Dziecko z pomocą rodzica rysuje proste kształty zwierząt, drzew, trawy, kwiatów. Możecie również użyć gotowego obrazka.

Dziecko koloruje  lub maluje kontury rysunku. Następnie na dwa płytkie talerzyki z pomocą rodzica  dziecko wysypuje  kilka łyżek kawy mielonej i kilka łyżek herbaty. Dziecko smaruje klejem miejsca rysunku gdzie chce użyć zapachowych dodatków. Nadmiar kawy i herbaty należy strzepać do kosza. Odłóżcie pracę do wyschnięcia.

·       Zagadki zapachowe

- taca

- różne przedmioty, które można wąchać, np. mydło, cytryna, aromat waniliowy,  masło orzechowe, kwiat, pomarańcze, banany, czekolada, czosnek, pianka do golenia, musztarda, majonez, ketchup, ocet,

- chusteczka do przewiązania na oczy lub opaska

Rodzic umieszcza wszystkie wybrane przedmioty na talerzykach lub w kubeczkach, ustawia wszystko na tacę. Zakłada dziecku chusteczkę lub opaskę na oczy. Podaje dziecku jeden zapach tak, żeby było wstanie go powąchać. Prosi dziecko, by zgadło: Co to jest?

*Możemy przed rozpoczęciem zabawy pokazać dziecku wybrane przez nas przedmioty do wąchania.

Anna Hałaburda, Justyna Karpiuk, Agnieszka Panasiuk – Kaczoch, Bogusława Wołodkiewicz, Urszula Kiryluk, Anna Olszewska