Start ZAJĘCIA ZE SPECJALISTAMI Zabawy ruchowe dla dużego i małego

Zabawy ruchowe dla dużego i małego PDF Drukuj Email
piątek, 15 maja 2020 12:32, odsłon: 710

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

Zabawy ruchowe dla dużego i małego

O wszechstronnym wpływie zabaw ruchowych na rozwój człowieka (zarówno dziecka jak i dorosłego) chyba nie trzeba przekonywać.

Wystarczą:

·       chęci - z tym jest najgorzej indecision

·       towarzystwo – dzieci, rodzice smiley smiley smiley

·       najskromniejsze warunki - trochę miejsca w domu a gdy jest pogoda możemy wyjść i pobawić się na podwórku coolblush

·       przybory – wystarczy się dobrze przyjrzeć i w każdym domu coś się znajdzie dla uatrakcyjnienia zabawy … wink

Należy przygotować:

·       piłkę

·       kocyk

·       pokrywki od garnków –podczas zabawy zamienią się w „kierownicę”

·       gazety

Zapraszamy do zabawy!

·       Zabawy z czworakowaniem ,,Kotki piłeczki” - lub inne ulubione zwierzątko

Dzieci poruszają się na czworakach po całym domu. Na umówiony sygnał (gwizdek, okrzyk, stuknięcie wybranym przedmiotem) rozpoczynają zabawę piłeczkami, naśladując małe kotki.

·       Zabawa rzutna ,,Podrzuć i złap piłkę”

Dzieci znajdują się w siadzie z nogami ugiętymi. Przed dzieckiem leży piłka. Na umówiony już wcześniej sygnał dziecko chwyta piłkę obejmując ją stopami, podrzuca do góry i chwyta w dłonie.

·       Zabawa bieżna ,,Samochody” – ulubiona zabawa chłopców

Dzieci biegając po domu lub (gdy jest sprzyjająca pogoda) po podwórku, trzymając pokrywki - (kierownice) przed sobą. Na sygnał dziecko - samochód wybiega z „kierownicą”  w rękach i porusza się w różnych kierunkach, naśladując trąbienie samochodów. Na kolejny sygnał zatrzymuje się w miejscu i cichutko, bez trąbienia wraca do garażu.

·       Ślizgi ,,Daleki ślizgi”

Dziecko leży na plecach na kocyku naprzeciwko rodzica (lub kogoś innego z domowników) z ugiętymi nogami, stopami opartymi o stopy partnera. Dłońmi trzyma brzeg kocyka przy głowie. Jednocześnie energicznie prostuje nogi, odpychając się od siebie, wykonuje dalekie ślizgi na kocykach.

·       Ćwiczenia poprawiające postawę w różnych pozycjach.

W lesie i na łące pojawiły się także inne zwierzęta: kruki, jastrzębie, kury i zające, czy umiecie je

naśladować?

Kruk - chód z chwytem za kostki w przysiadzie.

Jastrząb - bieg z pracą obu rąk w bok, w górę i w dół.

Kury - trucht z ruchem, odprowadzanie obu rąk w pion, skurcz, w przód i w tył.

Zając - przysiad z wyciągniętym tułowiem w górę, ręce w kształcie "uszów nasłuchujących"

(ściągnięte łopatki).

·       Ćwiczenia przeciw płaskostopiu ,,Podrzyj gazetę”.

Dziecko stoi, przed nim leży gazeta. Na sygnał dziecko stara się palcami stóp podrzeć swoją gazetę na jak najmniejsze kawałki. Następnie na sygnał, dziecko zbiera gazety.

·       Ćwiczenia równoważne: . ,,Bocian”

Dziecko naśladuje brodzącego bociana po łące" - stanie jednonóż i naśladowanie klekotu boćka: kle, kle, kle

·       Ćwiczenia oddechowe.  ,, Wichura”

W tej zabawie potrzebnych jest parę osób . Dzielimy się na dwie grupy. Jedna z nich to „drzewa” . Dzieci z tej grupy wykonują siad skrzyżny z rękoma wyciągniętymi w górę (jak drzewa z gałęziami). Druga grupa to „wichura” . Dzieci z tej grupy dmuchają z jednej strony na drzewa . Te kołyszą się na wietrze. Jeśli wiatr jest silniejszy – to drzewa kołyszą się bardziej.

Elżbieta Wołkowycka, Jolanta Wołkowycka, Bogusława Wołodkiewicz