Start RELIGIA PRAWOSŁAWNA Jak zachowujemy się w cerkwi?

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Jak zachowujemy się w cerkwi? PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 maja 2020 07:58, odsłon: 121

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

Jak zachowujemy się w cerkwi?

Christos Woskresie!

W tym tygodniu poznamy jak należy zachowywać się w cerkwi. Drogie dzieci, spędzacie teraz dużo czasu w domu. Wykonujecie sami lub wspólnie z rodzicami dużo ciekawych rzeczy: układacie, malujecie, bawicie się, oglądacie bajki, kolorujecie i wiele innych. W przedszkolu, do którego uczęszczaliście też wykonywaliście podobne czynności.

W cerkwi czyli w Domu Bożym nikt z nas nie ogląda telewizji, nie bawi się, ponieważ przychodzimy do cerkwi, żeby się pomodlić. Nie można w cerkwi biegać, głośno rozmawiać, słuchać muzyki.

A zatem jakie czynności wykonujemy w cerkwi? Na pewno czynimy Znak Krzyża Świętego, stawiamy świece na podświeczniku, całujemy ikonę, Święty Krzyż, czynimy pokłony, śpiewamy, stajemy na kolanach, przyjmujemy Świętą Eucharystię. A może wy z rodzicami wymienicie jeszcze jakieś czynności?

 

Dzieci powtórzą razem z rodzicami:

Cerkiewny woła dzwon:

Bom, bom, bom,

Przybądźcie tu, to Boży Dom!

 

W środę 6 maja w cerkwi będziemy wspominać świętego Jerzego (po słowiańsku Gieorgij), jest on patronem wielu cerkwi. Był on przystojnym, bogatym i wykształconym młodzieńcem, który pracował w wojsku. Jednak w swoim sercu zawsze pamiętał o modlitwie i Panu Bogu.

 

 

Na ikonach święty Jerzy często przedstawiany jest jako jeździec na białym koniu, który pokonał smoka. Ogromny smok zamieszał w jeziorze niedaleko miasta, zaczął porywać ludzi i zwierzęta. Mieszkańcy bali się opuszczać swoje domy, nikt smoka nie potrafił przegonić. Udało to się dopiero dla świętego Jerzego, którego cerkiew nazywa Zwycięzca. Pozdrówcie wszystkich chłopców, którzy noszą to piękne imię z ich Dniem Imienin.

 

Życzę wam dużo sił i uśmiechu na waszych buziach.

Eugenia Kazimiruk

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information