Start RELIGIA PRAWOSŁAWNA Radosny okres paschalny

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Radosny okres paschalny PDF Drukuj Email
wtorek, 21 kwietnia 2020 17:12, odsłon: 113

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

Christos Woskresie                                      

Tydzień, który rozpoczyna święto Paschy nazywa się w cerkwi Jasnym, Światłym lub Paschalnym Tygodniem (Swietłoj Siedmicoj). W tym tygodniu w cerkwi cały czas są otwarte Królewskie Wrota (Carskije Wrata), nie ma postu w środę i w piątek. Codziennie po Świętej Liturgii wokół cerkwi odbywa się procesja (Kriestnyj chod).

Na zajęciach w przedszkolu poznaliśmy uczniów Jezusa Chrystusa czyli Apostołów. Pamiętacie ilu miał ich Jezus?

 

 

Po swoim Zmartwychwstaniu gdy uczniowie modlili się w domu przyszedł do nich Jezus Chrystus, pokazał im rany na swoim ciele. Uczniowie uwierzyli i bardzo się uradowali, że zobaczyli swego Pana. Niestety nie było z nimi Tomasza (Foma), ale gdy tylko wrócił do domu koledzy opowiedzieli o swoim spotkaniu z Jezusem. Tomasz jednak odpowiedział, że nie wierzy w to, na własne oczy musi  zobaczyć rany na ciele Jezusa.

Gdy minęło osiem dni, uczniowie znów zebrali się w domu na modlitwę. Tym razem był z nimi apostoł Tomasz. Przez zamknięte drzwi przyszedł do nich Jezus i powiedział ,,Pokój wam’’. Następnie pokazał dla Tomasza zranione ręce, bok przebity włócznią przez żołnierza. Apostoł Tomasz wyznał głośno ,,Pan mój i Bóg mój’’.

Kochane dzieci w cerkwi Tomasza nazywamy ,,niewiernym’’, ponieważ nie uwierzył on od razu, że Chrystus Zmartwychwstał. Koniecznie chciał zobaczyć rany na Jego ciele. Wasze oczka też nigdy nie widziały Jezusa, ale całym serduszkiem wierzycie, że wami się opiekuje, że wam pomaga.

Apostoła Tomasza w cerkwi wspominamy w najbliższą niedzielę. Wszyscy chłopcy o imieniu Tomek obchodzą w tym dniu swoje imieniny. Pozdrówcie swojego tatusia, brata, dziadka z ich świętem.

W okresie paschalnym odwiedzamy groby naszych bliskich, dzieląc się z nimi radością Zmartwychwstania Pańskiego. Może i wam uda się pójść na cmentarz zapalić znicz czy postawić świecę w cerkwi na panichidniku (stolik, na którym stawiamy świece za zmarłych).

 

 

Życzę wam kochane dzieci dużo radości i uśmiechu.

 

 

Christos Woskresie  Eugenia Kazimiruk

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information