Start WIEWIÓRKI Dbamy o przyrodę

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Dbamy o przyrodę PDF Drukuj Email
wtorek, 21 kwietnia 2020 08:00, odsłon: 319

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

 

Temat: Dbamy o przyrodę

Treści edukacyjne uwzględniają również możliwości dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Bloki tematyczne został opracowane przy współpracy z nauczycielem współorganizującym.

 

Propozycje zabaw dla dzieci:

 

·       Zapraszam do rozwiązania zagadki.

 O porządek trzeba dbać,

wiedzą o tym także dzieci.

Do odpowiednich worków

każdy wrzuca… (śmieci )

 

·       Dzieci słuchają opowiadania E. Stadmüller "Smok Segregiusz".

Smok Segregiusz był niezwykle sympatycznym bajkowym smokiem. Uwielbiał bawić się tym, co inni uważali za śmieci. Kartonowe pudełka zamieniał w domki dla lalek albo rycerskie zamki. Plastikowe butelki oklejał błyszczącą folią i wykorzystywał jako wieże albo robił z nich rakiety. Kolorowe zakrętki z radością ustawiał jako pionki w grach planszowych, które sam wymyślał. Z puszek robił grzechotki, ze starych rękawiczek – maskotki…

 Nigdy się nie nudził. Zazwyczaj chodził uśmiechnięty, a gdy wpadał na jakiś kolejny zwariowany pomysł – podskakiwał z radości. Jednego Segregiusz nie mógł zrozumieć. Gdy widział powyrzucane byle gdzie papierowe torebki, puszki czy reklamówki, w jego oczach pojawiał się smutek.

 – Czemu ludzie wyrzucają takie wspaniałe zabawki? – rozmyślał.

– Jeśli już nie chcą się nimi bawić, to przecież są pojemniki na papier, metal czy szkło. Na pewno ktoś wie, jak takie skarby wykorzystać… O, znów ktoś pomylił trawnik ze śmietnikiem i park nie jest już taki ładny jak był. Czy naprawdę tak trudno trafić papierkiem do kosza?

 – Czy myślisz o tym samym co ja? – spytała senna wróżka Gwiazduszka, która pojawiła się nie wiadomo skąd i przysiadła obok smoka, na parkowej ławeczce.

Segregiusz spojrzał na porozrzucane wszędzie śmieci i westchnął ciężko.

 – Wymyśl jakąś zabawę, która nauczy wrzucania papierków do kosza – zaproponowała Gwiazduszka – a ja postaram się, aby ten pomysł przyśnił się jakiemuś dziecku.

– Spróbujmy – zgodził się smok. 

– Tato, tato! – zawołał Olek, gdy tylko otworzył oczy. – Śniło mi się, że wygrałem wielki turniej.

 – Rycerski? – zainteresował się tato.

– Jasne, że rycerski – kiwnął głową Olek.

 – Miałem na sobie srebrną zbroję, hełm z pióropuszem i walczyłem… ze śmieciami.

– Z czym? – oczy taty zrobiły się okrągłe ze zdumienia.

 – Te śmieci chciały zasypać cały świat, a ja im na to nie pozwoliłem – oświadczył dumnie rycerz z przedszkolnej grupy Tygrysków.

 – Jestem z ciebie dumny – oświadczył tato i uścisnął Olkowi prawicę.

– Ten bałagan na trawnikach to rzeczywiście problem – rozmyślał, jadąc do pracy. – Akurat projektował nową szkołę, a jego kolega – architekt krajobrazu – głowił się nad tym, jak urządzić plac zabaw dla przedszkolaków i park pełen atrakcji sportowych dla starszych dzieci. – Tylko pamiętaj o koszach na śmieci – przypomniał mu tato, kiedy tylko wszedł do biura. Pan Zbyszek kiwnął głową i po paru godzinach przyniósł gotowe szkice. Kosze w kształcie smoków, rakiet, wież fantastycznie pasowały do sportowych boisk i huśtawek.

 – Niech dorosłych uczą dzieci, gdzie wyrzucać trzeba śmieci – podsumował jego pracę tato. 

 

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

− Co lubił robić smok Segregiusz?

− Co smuciło smoka?

 − Jaki sen miał Olek?

− Dlaczego należy wyrzucać śmieci do kosza?

− W jaki sposób możemy chronić przyrodę?

 

·       Segregowanie zakrętek według kolorów. Plastikowe zakrętki w pięciu kolorach. Rodzic rozkłada przed dziećmi zakrętki plastikowe w pięciu kolorach. Zadaniem dzieci jest posegregowanie zakrętek według kolorów.  Możemy porozmawiać z dziećmi, że zakrętki można wyrzucić albo, tak jak smok Segregiusz, zrobić z nich coś nowego, np. ładny obrazek lub jakąś zabawkę. https://drive.google.com/file/d/1aFjA9O_o2kXJW57amD8MBVu3AoDCdlZN/view?usp=sharing

·       Zabawa ruchowa z elementem celowania – Rzut do kosza. Potrzebujemy gazety oraz kosza. Dzieci zgniatają gazety w kulki. Podrzucają je do góry i starają się złapać. Rodzic stawia na środku kosz. Zadaniem dzieci jest rzucić/trafić swoją kulą do kosza.

·       Posłuchajcie piosenki „ Nasza Planeta” - Śpiewające Brzdące  https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I

A później pobawmy się w segregację śmieci.

 

·       Zabawa dydaktyczna Segregowanie śmieci. Rozkładamy na podłodze Kartoniku z obrazkami różnych śmieci zadaniem dziecka jest prawidłowa segregacja śmieci z pomocą rodziców. Można również poprosić dziecko o pomoc w codziennej segregacji śmieci w domu.

https://drive.google.com/file/d/1UqssLf47ikbEuK9fjw6Nj4QQvbaFDs6e/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1fkud0uH9cFsKoobEJKqxxz1HF7bCVes2/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1nDwfreZYzANE-ZcEK1u60pP0Llav6oOG/view?usp=sharing

 

·       Zabawa matematyczna Rabata z tulipanami. Kolorowe kubeczki, wycięte kształty kwiatów  naklejone za patyczki, kostka do gry. Dziecko rzuca kostką i wkład do kubeczków odpowiednią liczbę kwiatów. Po zakończonej zabawie można sprawdzić w którym, kubeczku jest najwięcej w którym, najmniej, może jest ich tyle samo.

 

·       Praca plastyczna Ptak cudak z recyklingu.  Wyprawka plastyczna nr 10. –dzieci  wypychają z karty nacięte elementy obrazka ptaka cudaka i przyklejają w miejscach wskazanych w instrukcji, − naklejają obrazki oczu i piór w wybranych przez siebie miejscach.

 

·       Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem wody. Potrzebna będzie: słomka, miseczka z wodą. dzieci próbują zrobić fale na wodzie (dmuchają delikatnie na powierzchnię wody) lub puszczają bąbelki (zanurzają słomki i dmuchają w nie).

 

·       Karty pracy w podręczniku 4- latki  36 - 37.

·       Grafomotoryka – szlaczki   https://eduzabawy.com/karty_pracy/szlaczki2/dzien-ziemi/

 

 

Pozdrawiamy serdecznie

 Katarzyna Szerszunowicz, Urszula Augustynowicz  i Swietłana Oleszow

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information