Matematyczne kubeczki dla starszaków. PDF Drukuj Email
wtorek, 14 kwietnia 2020 08:14, odsłon: 3198

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

Nasze pociechy poprzez praktyczne działania przyswajają sobie wiedzę o wiele szybciej. Tak, więc dzisiaj przedstawiam pomysł na doskonalenie umiejętności matematycznych  i logiczne myślenie w bardzo prosty sposób. Potrzebujemy jedynie kilku artykułów, które zapewne znajdą się, w każdym domku.

Przygotujcie 10 kubeczków plastikowych, kolorowy papier, 3 kartki o formacie A4, klej, nożyczki, długopis.

Wytnijcie z kolorowego papieru małe kwadraty lub kółeczka (około 55 sztuk). Przyklejcie na plastikowych kubeczkach odpowiednią ilość papierowych kwadracików lub kółeczek od 1 do 10.

Trzy kartki o formacie A4 przetnijcie na 4 równe części.  Na białych karteczkach napiszcie wyraźne cyfry od 1 do 10.

Usiądźcie przed stolikiem gdzie ustawione są kubeczki i rozłożone cyferki.  Wyznaczcie przestrzeń, gdzie dziecko będzie dopasowywało kubeczek z ilością figur do odpowiedniej cyfry. ( U mnie jest to kolorowa karta o formacie A4).  Możecie bawić się na różne sposoby.

Podaję kilka przykładowych zadań.

Zadanie 1

W pomieszanych kubkach odnajdź kubek z odpowiednią liczbą figur np. 5 itd.

Zadanie 2

Dopasuj kubeczki do odpowiednich cyferek.

Zadanie 3

Ułóż kubeczki od najmniejszej liczby figur do największej.

Zadanie 4

Ułóż kubeczki od największej liczby figur do najmniejszej.

Zadanie 5

Stwórz karteczki z symbolami matematycznymi „+” ; „- ”; „=”. Możecie na podstawie kubeczków robić proste równania matematyczne w zakresie 10.

Np.

5+2=

2+2=

3+5=

Dalsze inspiracje z kubeczkami w kolejnych artykułach.

Anna Hałaburda