Start ZAJĘCIA ZE SPECJALISTAMI Zabawy dla dzieci z autyzmem

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Zabawy dla dzieci z autyzmem PDF Drukuj Email
wtorek, 07 kwietnia 2020 18:21, odsłon: 712

POMPIKOWE DOMOWE PRZESZKOLE

 

Zabawy dla dzieci z autyzmem

 

Rodzicu, pozostając w domu ze swoim dzieckiem zwróć uwagę na istotne aspekty wspierające jego rozwój , przede wszystkim na:

 1. Atmosferę spokoju, radości – w kontaktach z dzieckiem zachowaj spokój i optymizm – komfort psychiczny rodzica jest elementem wspierania jego rozwoju,  bądź z dzieckiem w kręgu jego zainteresowań ,daj mu wybór, pomagaj dyskretnie, by pozwolić dziecku odnosić sukces.

 2. Strukturę dnia – w obecnej sytuacji dziecko nie uczęszcza do przedszkola, a co najmniej jeden z rodziców nie chodzi do pracy, dlatego w domach panuje inny porządek dnia.  Zaplanuj i omów w rodzinie nową strukturę dnia. Zarówno dziecku, jak również jego rodzicom pomaga powtarzalność i przewidywalność zdarzeń, w miarę stała struktura organizująca życie rodziny.

 3. Czas na zabawę – baw się razem z dzieckiem, bądź jego partnerem w zabawie, zadbaj o dobry kontakt/interakcję, zejdź do poziomu dziecka, by mieć z nim kontakt wzrokowy i emocjonalny, wykorzystuj zabawy z naprzemiennym uczestniczeniem w aktywności (raz ty, raz ja). 

 4. Komunikację – więcej czasu spędzanego z dzieckiem w domu to okazja do rozwijania komunikacji z dzieckiem i wspierania jego rozwoju językowego.

 

Pamiętajcie nasi najmłodsi uczą się najwięcej poprzez swobodne doświadczanie codziennych czynności. Pozwólcie jednego dnia pomóc sobie powiesić pranie, kolejnego złożyć   i odłożyć na odpowiednią półeczkę  w szafie. Może nie będzie to zrobione perfekcyjnie jakby zrobiła to mama, ale ile da radości i samodzielności. Innym pomysłem może być sprzątanie pokoju i segregowanie pudełek z klockami i puzzlami na półkach, może akurat odnajdzie się  zaginiona sprzed tygodni część od ulubionej gry. A może z czasem zrobicie wspólnie kanapki na śniadanie?  Kiedy wykonacie już wszystkie codzienne obowiązki usiądźcie wygodnie i skorzystajcie z naszych propozycji zadań i ćwiczeń, które pomogą jeszcze lepiej poznać świat i wiele nauczą.

 

1.      Farbki do malowania ciała

Przygotuj

- miskę

- 1 szklankę mąki kukurydzianej

- 0,5 szklanki wody

- 0,5 szklanki kremu ( może być każdy)

- barwnik spożywczy

Barwnik rozpuść w wodzie. Wszystkie składniki wymieszaj. Otrzymaną farbą można bezpiecznie malować palcami oraz po ciele.

2.       Masaż fakturami

Przygotujemy pudełko z różnymi przedmiotami do masażu, które znajdziecie w domu np. gąbką, kolczastą piłeczką, rękawicą pod prysznic, piórkami, pluszem. Wykonujemy masaż poszczególnych części ciała dziecka materiałami o różnej fakturze. Podczas zabawy nazywamy części ciała, którą masujemy.

3.       Tor przeszkód

Przygotowujemy tor przeszkód- rozkładamy na podłodze rożne przedmioty, po których dziecko może chodzić , np.  poduszki, oraz przeszkody, które będzie omijało lub przeskakiwało.

4.       Ćwiczenia naprzemienne Ty/ ja

Przygotujcie: woreczek z klamerkami do bielizny i kawałek kartonu lub kolorowej kartki. 

Rodzic wyciąga z woreczka klamerkę i przypina ją do papieru. Przy okazji nazywa kolor klamerki.

Przypinajcie  naprzemiennie, raz rodzic, raz dziecko. Przed losowaniem z woreczka rodzic zachęca dziecko do wskazywania, czyja kolej: ja- wskazując palcem dziecka na nie samo oraz ty- wskazując palcem dziecka na rodzica. 

 

5.       Zdjęcia z emocjami

Odszukajcie różne fotografie w albumach rodzinnych, na których przedstawione są osoby.  Opowiadajcie co na nich widzicie.  Zapytajcie dziecko jaki nastrój ma dana osoba na zdjęciu. Co mogło wpłynąć na emocje osoby ze zdjęcia.

 

                  U. Kiryluk, A. Hałaburda, J. Karpiuk, A. Olszewska, B. Wołodkiewicz, A. Panasiuk - Kaczoch

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information