Start Rok 2019/2020 Zabawy edukacyjne bez zabawek - Metoda Montessori

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Zabawy edukacyjne bez zabawek - Metoda Montessori PDF Drukuj Email
wtorek, 07 kwietnia 2020 10:21, odsłon: 502

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

 

Zabawy Montessori w domu to wspaniała odskocznia od wszystkiego, co komercyjne. Za wiele nie trzeba, wystarczy trochę wyobraźni, aby urozmaicić świat dziecka. Dla nas produkty codzienne, dla najmłodszych pole do fantastycznej zabawy. Przygotowała propozycje kilku zabaw edukacyjnych bez zabawek zgodnie z Metodą Montessori. Do zabaw wykorzystamy produkty codziennego użytku, które każdy z nas posiada. Wystarczy nieco chęci i zabawa jest przednia.

 

ZABAWY ZIARNAMI

Do zabawy edukacyjnej możecie użyć ziarenka jałowca, grochu, ciecierzycy, ryżu, fasoli.

Sięgnijcie dodatkowo po to, co posiadacie – puszki, pudełeczka, plastikowe miseczki.

Rozłóżcie na podłodze i poobserwujcie. Dziecko będzie zachwycone i samo wymyśli zabawę w 5 sekund. Będzie przesypywało, segregowało, rozsypywało, zbierało. Przy tym doskonale będzie stymulowało zmysł   dotyku i wzroku. Starsze dziecko przygotuje dla Was obiad ziarenkowy ????

1. Grzechotka – nasypcie swoje ziarna do puszki/pudełka, starsze dzieci zrobią same, młodsze będą potrzebowały nieco Waszej pomocy

2. Lejek – kartkę papieru zwińcie wzdłuż i zróbcie z niej rulonik jak lejek. Wsypujcie ziarenka do butelki/puszki. Niby banał, ale przekonacie się sami jaka frajda dla malucha

3. Wyklejanka – mniejsze ziarenka / kawa, przyprawy/ można z powodzeniem wyklejać na kartonie/kartce i stworzyć niepowtarzalny obrazek????

4. Segregacja – doskonale wpływa na wzrok i ćwiczenie małych paluszków – do 1 pudełeczka wsypujemy 2 rodzaje ziaren I zachęcamy dziecko aby oddzieliło mieszankę do 2 pustych pudełek. 3-latkowi i 4-latkowi proponuje utrudnienie – minimum 3 rodzaje ziarenek

 

 

ZABAWA GAZETAMI

Do kolejnego przykładu zabawy Montessori posłuży nam gazeta codzienna.

1. Wciągamy i ćwiczymy oddech – gazetę targamy na małe kawałki. Będzie nam potrzebna słomka do picia. Przez słomkę wciągamy powietrze przy skrawku papieru i przenosimy w drugie miejsce. Możemy użyć w tym celu 2 pudełeczka i przenosimy papierowe kawałki z jednego do drugiego Zabawa nr 2 – kładziemy skrawek gazety na talerzyku lub na dłoni i siłą wydechu przez słomkę wprowadzamy go w ruch. Są to świetne ćwiczenia usprawniające rozwój mowy, są tez elementem praktyki logopedycznej

2. Samoloty – wzorcem może tu być origami, ale kto z nas nie pamięta zabawy w samolociki? Składamy kartkę papieru w samolot zakończony szpicem i patrzymy, który doleci najdalej

3. Rzucanie – dziecko robi z papieru kule, wrzuca je do pudełka – Brawa za trafienie!

 

ZABAWA GUZIKAMI

Oprócz podpowiedzianych już pomysłów w przypadku ziaren, które możecie wykorzystać i z guzikami, podpowiem coś jeszcze.

1. Kształty – z kolorowych guzików można budować świetne kształty i odgadywać co powstało / świetne ćwiczenie na wyobraźnię dla rodziców/

2. Żabki / pchełki – pamiętacie wielopokoleniowa grę w pchełki? Co prawda mamy oryginalny zestaw żabek, ale guziki w tym przypadku mogą być właśnie pchełkami. Naciskamy brzeg guzika, aby wskoczył do pudełka. Który wskoczy wygrywa. A może w przypadku wspólnej zabawy, który doskoczy najdalej?!

3. Guzikowy taniec – świetne ćwiczenie powyżej 2 roku życia na koordynacje ruchową. Kładziemy guzik na dłoni, stopie, ramieniu i z nim tańczymy.

4. Rękawiczka – rozsypujemy guziki na podłodze i zbieramy przez rękawiczkę. Dla starszych dzieci polecam rękawicę kuchenną, bo będzie to dla nich duże utrudnienie i większa zabawa. Dla maluszków rękawiczki nie trzeba, samo zbieranie pulchnymi paluszkami jest wyzwaniem.

5. Poproszę guzik… – zabawa dla rodzica z dzieckiem lub dwójki rodzeństwa. Rozsypujemy różne guziki na podłodze. Opisujemy dziecku konkretny guzik, np. poproszę guzik duży czerwony z 2 dziurkami. Doskonałe ćwiczenie na zmysł wzroku, orientacje i koncentrację

 

ZABAWA  ROLKAMI PO PAPIERZE TOALETOWYM

W każdym domu ich nie brakuje, wystarczy przez chwile ich nie wyrzucać i pozbierać kilka sztuk.

1. Jedno oko – zabawa dla najmłodszych – zaglądamy przez rolkę jednym oczkiem, potem drugim

2. Naciąganie gumek frotek – dobra zabawa na ćwiczenie zgrabnych rączek. Frotki naciągamy na rolkę, przy okazji powstaje fajny sposób – gadżet – na walające się gumeczki po domu.

3. Kolorowy sznur – malujemy z dzieckiem rolki farbami na różne kolory i maluch nawleka na grubszy sznurek

4. Gałganek – będziemy potrzebowali kawałek włóczki, który nasza pociecha będzie nawijać na rolkę. Świetne ćwiczenie na cierpliwość.

 

ZABAWA CZYMKOLWIEK

Do tej zabawy potrzebujecie dowolnego przedmiotu.

1. Ciepło – zimno – zaraz po „w chowanego” zawsze jest na topie. Możemy użyć tu dużego guzika, pluszaka, kubeczka itp.

 

Zabawy Montessori są doskonałym przykładem, że można zrobić coś z niczego. Uczą i bawią zwykłe, codzienne przedmioty.

Mam nadzieję, że spodobały się Wam moje propozycje zabaw edukacyjnych bez zabawek.

 

Życzę udanej zabawy!

                                                                                                                                       

 Ania Olszewska

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information