Start ZAJĘCIA ZE SPECJALISTAMI Zabawy z tyflopedagogiki

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Zabawy z tyflopedagogiki PDF Drukuj Email
wtorek, 31 marca 2020 21:59, odsłon: 838

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

 

Zabawy z tyflopedagogiki

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch - Tyflopedagog

Czym jest analiza wzrokowa? Najprościej rzecz ujmując, to zdolność odbierania materiału obrazkowego za pomocą zmysłu wzroku oraz dokonywania syntezy (wniosków) tych obserwacji. Dziecku potrzebna jest sprawnie funkcjonująca analiza wzrokowa, gdyż ułatwia kontakt, pozwala budować dialog, obserwować otaczający świat. Ze wzrostem dziecko zdobywa nowe informacje, poszerza swoje słownictwo. Prawidłowa analiza i synteza wzrokowa to konieczny warunek do efektywnej i sprawnej nauki czytania i pisania (w języku ojczystym, a później obcym). Jeśli jest ona zaburzona, dziecko może przestawiać litery/sylaby, mylić litery podobne, opuszczać litery/sylaby/wyrazy w zdaniach. Dlatego bardzo ważna jest stymulacja wzroku.

 

Oto moje propozycje do zabawy w domu :

 

 

1. Co się zmieniło?Dziecko zamyka oczy, a rodzic zmienia coś w swoim wyglądzie – np. wkłada na lewą stronę bluzkę, zdejmuje jeden but, wkłada okulary . Trudność zadania uzależniona jest od wieku dziecka. Potem zamiana ról.

2. Światełka. Potrzebna jest zwykła latarka.
Chowamy się pod koc/materiał, poprosimy kogoś , aby nam świecił na zewnątrz latarką a my łapiemy światełka. Przed snem zgaście w pokoju światło, podświetlajcie swoje stopy, dłonie, twarze, możecie robić śmieszne miny. Fajny jest także teatrzyk cieni - połóżcie się przy jasnej, pustej ścianie, ustawcie odpowiednio latarkę i teatrzyk cieni gotowy.

3. Mozaika- kolorowe locki, figury geometryczne, możemy odwzorowywać narysowane wzory; łączyć w pary klocki identyczne (taka sama figura i kolor); odszukiwać różnice pomiędzy dwoma ułożonymi wzorami.

4. Zadanie bardzo fajniutkie i wiem, że chłopaki poradzą sobie z nim bez problemu. Potrzebna pomoc osoby, która przeczyta wam wierszyk, a wy wykonacie zadanie.

 

Stworki z tego i owego.

Znajdź na obrazku włosy ze sznurka ,

dwie żółte kredki, kokos, dwa piórka,

siedem pająków różnej wielkości,

dwie muchy, klamkę, rybę i ości

koralikowe skrzydła, trzy ptaszki ,

najdłuższą szyję i nosek z blaszki

największą głowę, baranie rogi

i sprężynowe, kręcone nogi.

 

A może wymyślicie swojego stworka z tego i owego?

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyflopedagog Agnieszka Panasiuk-Kaczoch

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information