Start ZAJĘCIA ZE SPECJALISTAMI Zabawy rozwijające umiejętności społeczne

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Zabawy rozwijające umiejętności społeczne PDF Drukuj Email
czwartek, 26 marca 2020 20:49, odsłon: 589

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

 

Zabawy rozwijające umiejętności społeczne

Ewa Dmitruk - psycholog

Z rodzicami lub z całą rodziną:

 

Jest wiele prostych zabaw znanych z naszego dzieciństwa, które okazują się dziś terapeutyczne.

Oto kilka z nich:

 

1.ENCE  - PENCE.

Rodzic trzyma przed sobą wyciągnięte ręce z zaciśniętymi pięściami. W jednej dłoni ukrywa atrakcyjna dla dziecka zabawkę i pyta -  „Ence- pence, w której ręce?”. Dziecko ma zgadnąć, gdzie ukryta jest zabawka przez dotknięcie odpowiedniej dłoni. Następuje zmiana ról – teraz dziecko chowa zabawkę, a rodzic zgaduje.

2.CIEPŁO – ZIMNO.

Rodzic ukrywa jakiś przedmiot w domu – w szafce, pod krzesłem lub na półce itp. (albo na podwórku), tak by nie było go widać. Dziecko szuka przedmiotu kierując się wskazówkami rodzica – „ciepło, ciepło, cieplej” (gdy dziecko zbliża się do przedmiotu) lub „zimno, zimno, zimniej” (gdy się od niego oddala). Słowo „gorąco” oznacza, ze dziecko odnalazło przedmiot, a „mróz”, gdy jest od niego bardzo daleko.

Następuje zmiana ról – dziecko chowa przedmiot i kieruje rodzica wskazówkami – „ciepło – zimno”.

3.KALAMBURY.

Z wielu obrazków (lub fotografii) przedstawiających różne czynności wykonywane przez dorosłych lub dzieci rodzic losuje jeden obrazek (nie pokazując go dziecku). Przedstawia za pomocą ruchów lub gestów czynność z obrazka. Dziecko zgaduje, co rodzic pokazuje. Następnie dziecko wybiera obrazek i przedstawia czynność tak, by inni (rodzice, rodzeństwo) mogli odgadnąć co robi.

 

Zabawy te oprócz rozwijania ważnych dziecięcych umiejętności dostarczają też wiele radości.

 

Warto skorzystać  również ze stron  internetowych z ciekawymi grami i zabawami, wykorzystywanymi w edukacji i terapii dzieci w wieku przedszkolnym:

 

*       Buliba.pl   https://www.buliba.pl/

*       Mimowa.pl (zakładka - wspieranie mowy dziecka)  https://www.mimowa.pl/  

*       Superkid.pl      https://www.superkid.pl/

*       Lulek. TV   https://www.lulek.tv/

 

Ciekawe zadania znajdują się również w programach – „Socrates 101”, „Socrates 102”, „Ja i mój świat - piosenki, prezentacje i zabawy dla uczniów z autyzmem i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, które dostępne są na płytach.

                                                                                                            

 

                                                                                                               Pozdrawiam.

                                                                                                               Ewa Dmitruk – psycholog

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information