Start WIEWIÓRKI Wiosenne przebudzenie

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Wiosenne przebudzenie PDF Drukuj Email
środa, 25 marca 2020 20:49, odsłon: 362

 POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

 

Temat: Wiosenne przebudzenie

Treści edukacyjne uwzględniają również możliwości dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Bloki tematyczne został opracowane przy współpracy z nauczycielem współorganizującym.

 

Propozycje zabaw dla dzieci:

 

·       Wspólnie poszukajcie w Waszej biblioteczce albumów o kwiatach wiosennych a może już coś rośnie w Waszym ogrodzie.

https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/6844-top-12-najpopularniejszych-wiosennych-kwiatow-ogrodowych

·       Zabawa dydaktyczna Liczenie nasion. Potrzebujemy nasiona po kilka: grochu, fasoli, bobu, kukurydzy ( te, które znajdziecie w swojej kuchni). Następnie dzieci segregują nasiona np. za pomocą pęsety, określają na oko, których jest więcej, i sprawdzają, np. łącząc je w pary. Liczą ziarna z poszczególnych grup i mówią: Tu jest więcej, a tu jest mniej.

 

·       A teraz czas na zabawę według własnego pomysłu, np. układamy kwiatki, domki, ludziki, gąsienicę i wszystko na co dzieci mają ochotę.

 

·       Doświadczenia z nasionami - Sadzimy nasionka. Dzieci wkładają watę lub ligninę do plastikowego jednorazowego kubeczka. Nalewają do niego tyle wody, by była wilgotna. Odliczają trzy dowolnie wybrane nasiona ( fasoli, bobu), wkładają je do środka. Ustawiają kubeczki przy oknie i obserwują kiełkowanie nasion. Przez najbliższy czas prowadzą obserwacje przyrodnicze. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami, oglądają kiełkujące nasiona przez lupę, dokumentują zmiany, wykonując rysunki.

 

·       Praca plastyczna Wiosenne kotki. Kolorowe kartki z bloku technicznego, brązowa farba, pędzle, klej , białe chusteczki. Dzieci wybierają sobie kolorowe kartki, które będą tłem pracy, i malują na nich gałęzie wiosennej wierzby. Doklejają do nich kuleczki z chusteczek. Prace odstawiają do wyschnięcia.

 

·       Zabawa twórcza Czerwony jak...  Podajemy nazwę koloru, a  dziecko – przykład czegoś, co kojarzy mu się z tym kolorem (np. czerwony jak... tulipan, zielony jak... trawa).

 

·       Ćwiczenie grafomotoryczne Tulipan. Wykropkowany rysunek tulipana, kredki. Dzieci łączą kropki, a następnie kolorują powstały rysunek.

 

http://www.cauchy.pl/kolorowanki-1/rysowanie-edukacyjne-dla-dzieci/tulipany/

 

·       Zabawa ruchowa Gra w zielone – Pytamy: Grasz w zielone? Dzieci odpowiadają: Gram! - Masz zielone? -  Mam! Wówczas dziecko musi dotknąć jakiegoś przedmiotu w kolorze zielonym. Kolory możemy zmieniać.

 

·       Rozmowa na temat: Co się kryje w gnieździe ptaka? Książki przyrodnicze i encyklopedie dla dzieci o ptakach,

 https://www.youtube.com/watch?v=9qTkJ6xJtuM

 

·       Ćwiczenie palców dłoni –koła wycięte z tektury spinacze do bielizny, piłeczki pingpongowe lub kuleczki. Dzieci przyczepiają spinacze do brzegów kół, zgodnie z poleceniem – możemy określić liczbę przypinanych klamerek lub kolor. Na koniec wkłada do każdego koła (gniazda) kilka piłeczek symbolizujących jaja ptasie. Dzieci przeliczają kulki i pokazują odpowiednią liczbę palców dłoni.

 

·       Zakładanie wiosennej hodowli. Możemy posadzić cebulkę, by wyhodować szczypiorek, czy też zasiać nasionka kwiatów . Ważne jest, aby wspólnie przypomnieć sobie, co jest potrzebne roślinie do wzrastania (powietrze, woda, ziemia, odpowiednia temperatura). Dzieci mogą dowolnie ozdobić swoją doniczkę  – tak aby wiedziały,  że roślinka należy do nich i trzeba o nią dbać systematycznie  podlewając.

 

·       Utrwalanie zdobytej wiedzy – quiz dydaktyczny. Dzieci odpowiadają poprzez uśmiech (prawda) lub smutną minę (fałsz).

− Pora roku, która jest teraz, to wiosna.

− Wiosną jest mało kwiatów.

− Wiosną jest bardzo zimno i często pada śnieg.

− Wiosną przyroda budzi się do życia.

− Wiosną ptaki wysiadują jaj.

 

Pozdrawiamy serdecznie

 Katarzyna Szerszunowicz i Swietłana Oleszow

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information