Start WIEWIÓRKI Wiosenne przebudzenie

środa, 25 marca 2020 20:49, odsłon: 606

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

Temat: Wiosenne przebudzenie

Treści edukacyjne uwzględniają również możliwości dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Bloki tematyczne został opracowane przy współpracy z nauczycielem współorganizującym.

Propozycje zabaw dla dzieci:

·       Wspólnie poszukajcie w Waszej biblioteczce albumów o kwiatach wiosennych a może już coś rośnie w Waszym ogrodzie.

·       Zabawa dydaktyczna Liczenie nasion. Potrzebujemy nasiona po kilka: grochu, fasoli, bobu, kukurydzy ( te, które znajdziecie w swojej kuchni). Następnie dzieci segregują nasiona np. za pomocą pęsety, określają na oko, których jest więcej, i sprawdzają, np. łącząc je w pary. Liczą ziarna z poszczególnych grup i mówią: Tu jest więcej, a tu jest mniej.

·       A teraz czas na zabawę według własnego pomysłu, np. układamy kwiatki, domki, ludziki, gąsienicę i wszystko na co dzieci mają ochotę.

·       Doświadczenia z nasionami - Sadzimy nasionka. Dzieci wkładają watę lub ligninę do plastikowego jednorazowego kubeczka. Nalewają do niego tyle wody, by była wilgotna. Odliczają trzy dowolnie wybrane nasiona ( fasoli, bobu), wkładają je do środka. Ustawiają kubeczki przy oknie i obserwują kiełkowanie nasion. Przez najbliższy czas prowadzą obserwacje przyrodnicze. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami, oglądają kiełkujące nasiona przez lupę, dokumentują zmiany, wykonując rysunki.

·       Praca plastyczna Wiosenne kotki. Kolorowe kartki z bloku technicznego, brązowa farba, pędzle, klej , białe chusteczki. Dzieci wybierają sobie kolorowe kartki, które będą tłem pracy, i malują na nich gałęzie wiosennej wierzby. Doklejają do nich kuleczki z chusteczek. Prace odstawiają do wyschnięcia.

·       Zabawa twórcza Czerwony jak...  Podajemy nazwę koloru, a  dziecko – przykład czegoś, co kojarzy mu się z tym kolorem (np. czerwony jak... tulipan, zielony jak... trawa).

·       Ćwiczenie grafomotoryczne Tulipan. Wykropkowany rysunek tulipana, kredki. Dzieci łączą kropki, a następnie kolorują powstały rysunek.

·       Zabawa ruchowa Gra w zielone – Pytamy: Grasz w zielone? Dzieci odpowiadają: Gram! - Masz zielone? -  Mam! Wówczas dziecko musi dotknąć jakiegoś przedmiotu w kolorze zielonym. Kolory możemy zmieniać.

·       Rozmowa na temat: Co się kryje w gnieździe ptaka? Książki przyrodnicze i encyklopedie dla dzieci o ptakach,

·       Ćwiczenie palców dłoni –koła wycięte z tektury spinacze do bielizny, piłeczki pingpongowe lub kuleczki. Dzieci przyczepiają spinacze do brzegów kół, zgodnie z poleceniem – możemy określić liczbę przypinanych klamerek lub kolor. Na koniec wkłada do każdego koła (gniazda) kilka piłeczek symbolizujących jaja ptasie. Dzieci przeliczają kulki i pokazują odpowiednią liczbę palców dłoni.

·       Zakładanie wiosennej hodowli. Możemy posadzić cebulkę, by wyhodować szczypiorek, czy też zasiać nasionka kwiatów . Ważne jest, aby wspólnie przypomnieć sobie, co jest potrzebne roślinie do wzrastania (powietrze, woda, ziemia, odpowiednia temperatura). Dzieci mogą dowolnie ozdobić swoją doniczkę  – tak aby wiedziały,  że roślinka należy do nich i trzeba o nią dbać systematycznie  podlewając.

·       Utrwalanie zdobytej wiedzy – quiz dydaktyczny. Dzieci odpowiadają poprzez uśmiech (prawda) lub smutną minę (fałsz).

− Pora roku, która jest teraz, to wiosna.

− Wiosną jest mało kwiatów.

− Wiosną jest bardzo zimno i często pada śnieg.

− Wiosną przyroda budzi się do życia.

− Wiosną ptaki wysiadują jaj.

Pozdrawiamy serdecznie

Katarzyna Szerszunowicz i Swietłana Oleszow