Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Logopedyczne zabawy ze słomką dla dzieci i rodziców PDF Drukuj Email
czwartek, 19 marca 2020 22:04, odsłon: 275

POMPIKOWE DOMOWE PRZEDSZKOLE

 

ZABAWY Z LOGOPEDĄ

 

Zachęcam do wypróbowania poniżej opisanych zabaw – ze „słomką w roli głównej”, które przy okazji spędzanego czasu z dziećmi w domu, pozytywnie wpłyną na oddech i motorykę warg, a w konsekwencji na wyraźniejszą wymowę dzieci.

 

·       Zabawa z wodą – „Sztorm na morzu” – czyli dmuchanie przez słomkę do wody w miseczce.

Zabawa ćwiczy prawidłowy oddech – gdy nie mówimy.

Wdech nosem a wydech ustami przez słomkę do wody – tak żeby zabulgotało. Ćwiczenie wydłuża również fazę wydechu – co jest ważne przy mówieniu zdaniami, oraz wzmacnia mięsień okrężny ust.

·       Zabawa dla małych i dużych chłopców – „Mecz piłki nożnej” (potrzebne będą 2 słomki i piłeczka, boisko to stolik, a bramki robimy np. z kredek)

Zabawa polega na tym, że za pomocą słomek przez które dmuchamy na piłeczkę -staramy się strzelić gola przeciwnikowi. Mamy tu więc element rywalizacji, czyli lekkiego stresu i dmuchanie musi być szybkie i precyzyjne,  jeżeli chce się wygrać. Dzieci uczą się więc także przegrywać, co nie jest wcale łatwe w tym wieku. Trzymanie słomki ustami ćwiczy również mięsień okrężny ust, który musi się odpowiednio napiąć (dziecko musi zrobić dzióbek ustami) tak aby słomka nie wypadła.

·       Zabawa „Labirynt” – precyzyjne  dmuchanie papierowej kuleczki przez własnoręcznie zrobiony labirynt.

Dziecko samodzielnie, lub z pomocą rodzica rysuje labirynt z szerokimi drogami. Zaznaczamy start i metę. Następnie precyzyjnie dmuchamy przez słomkę na kuleczkę z papieru tak aby dotarła do punktu mety. Można wprowadzić tu element rywalizacji i zmieniać się w dmuchaniu gdy piłeczka wyjdzie za kontury narysowanej drogi. 

Podobnie jak w poprzedniej zabawie trenujemy mięsień okrężny ust, oraz oddech.

·       Zabawa „Rybki” – przenoszenie za pomocą słomki (wciągając powietrze jak przy piciu soczku) rybek, krabów, ośmiornic do stawu. Wycinamy z papieru kolorowe rybki, kraby i inne wodne stwory, oraz staw. Z pomocą słomki dziecko próbuje przenosić - wciągając powietrze jak przy piciu (to się często dzieciom myli w którą stronę) -kolorowe rybki do stawu. 

Podczas tej zabawy ćwiczymy mięsień okrężny ust, potrafimy też odpowiednio do sytuacji sterować swoim oddechem, ćwiczymy nazywanie, głoskowanie kolorów lub nazw morskich stworzeń.

·       Zabawa „Wąsy” – trzymanie obciętej na pół słomki na górnej wardze tak żeby nie spadła. Ćwiczymy poczucie humoru i oczywiście wargi też

·       Zabawa „Bierki” – gra w bierki z użyciem kolorowych słomek - ćwiczymy palce, koncentrację uwagi oraz nazywanie kolorów.

 

 

Zachęcam do wspólnej zabawy wszystkich domowników i życzę powodzenia!

 

Elżbieta Wołkowycka - logopeda

 

                                                                        


 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information