„Zrozumieć niepełnosprawność” – warsztaty koleżeńskie dla nauczycieli PDF Drukuj Email
poniedziałek, 03 lutego 2020 22:33, odsłon: 984

Co zrobić, by zrozumieć, jak wygląda dzień dziecka z niepełnosprawnością? Najlepiej wczuć się w jego rolę! Dlatego w naszym przedszkolu odbyły się niezwykłe warsztaty koleżeńskiedla nauczycieli pt. „Zrozumieć niepełnosprawność”. W czasie zajęć, podążając ścieżką sensoryczną pracujący na co dzień pedagodzy zmierzyli się z barierami, które na co dzień pokonują ich wychowankowie z niepełnosprawnością.

Uczestnicy warsztatów  poznali trudności wynikające z występowania niepełnosprawności od strony praktycznej oraz  mieli okazję poznać odczucia jakie towarzyszą podczas wykonywania różnych czynności wynikających z życia codziennego naszych podopiecznych. Z zasłoniętymi oczami i ograniczonymi możliwościami słyszenia dźwięków zebrani na zajęciach nauczyciele dzielnie wykonywali przygotowane zadania mierząc się z różnymi konsystencjami, zmysłem dotyku odgadywali przeznaczenie przedmiotów, a także przebyli tor przeszkód.  W dalszej części warsztatów uczestnicy  mogli doświadczyć, jak trudno jest pracować w zgiełku, i przy obniżonej sprawności manualnej wykonać pracę plastycznąoraz proste ćwiczenia gimnastyczne.

Zajęcia pozwoliły jeszcze bardziej zrozumieć ograniczenia wynikające z niepełnosprawności a zdobyte doświadczenia i doznania pozwolą na wprowadzenie nowych elementów do zajęć z dziećmi.

Justyna Karpiuk i Łukasz Łukasiewicz

zdjęcia: Jola Wołkowycka