Start Rok 2010/2011 „Posprzątajmy świat”- temat zajęć otwartych-warsztatowych z rodzicami w gr II

„Posprzątajmy świat”- temat zajęć otwartych-warsztatowych z rodzicami w gr II
środa, 20 kwietnia 2011 06:14, odsłon: 3900

0026_mini14 kwietnia czterolatki wraz z rodzicami zastanawiały się jak należy dbać o najbliższe środowisko; uświadamiały sobie jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka.

Przedszkolaki przywitały Panią Dyrektor Dorotę Durzyńską oraz rodziców/ babcię krótkim przedstawieniem o tematyce wiosennej. Wyrecytowały wierszyk, zaśpiewały piosenkę oraz zatańczyły w parach.

„Ola W. przebrana za Wiosnę podlewała kwiatki w trakcie śpiewania piosenki „Kwiatki- bratki”. Do tematyki zajęć wprowadził na wiersz „Sznurek Jurka”. Mama Gabrysia czytała nam ten wierszyk, a pani Agnieszka rzucała na duży arkusz szarego papieru (boisko) poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Utworzyło się wielkie wysypisko, a nie boisko.

Tuż za przedszkolem, bardzo blisko,
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany, stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka.
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach.
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papieru.
Oto tak, od sznurka Jurka.
Wnet urosła śmieci górka.
A z tej górki wielka góra,
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.

Dzieci z pomocą rodziców posegregowały śmieci. Do żółtego kosza wrzucały plastik i metal, niebieskiego – papier, zielonego – szkło. Po zaśpiewaniu piosenki „Śmieciu-precz” z gazety zrobiliśmy czapeczki i mini sceny. Taniec z rodzicami uwieńczył nasze dzieło. Następnie wykorzystując nasze śmieci-odpady jako materiał plastyczny, tworzyliśmy Stworki-Śmieciorki. Pani Dyrektor obserwowała z jakim zapałem rodzice wraz z dziećmi używają wyobraźni, weny twórczej. Pomysłów było co niemiara. Stworki zostały eksponowane na wystawce, aby mogły je podziwiać inne dzieci z naszego przedszkola.

Podsumowaniem zajęć były pytania: np. Dlaczego musimy wrzucać śmieci do kosza? Co by było, gdyby zabrakło koszy na śmieci? Do jakiego pojemnika wrzucimy papier/szkło/plastik?

Odpowiedzi były oczywiście poprawne i zostały nagrodzone lizakiem. Dzieci patyczki po lizakach wrzuciły do żółtego kosza, natomiast papierek do niebieskiego. Nauka nie poszła na marne :).

Agnieszka Panasiuk-Kaczoch