Start

Każdy przedszkolak ma szansę na sukces

Witamy w przedszkolu

INNOWACJA ORGANIZACYJNA

baner_gabinet

 

baner_6latek

Gabinet Marii Montessori

baner_gabinet

 

baner_dbamy_eko2011Designed by:
Jm-Experts!

Żubry na wycieczce w Borysówce PDF Drukuj Email
niedziela, 03 listopada 2019 23:27, odsłon: 265

Pewnego jesiennego dnia grupa „Żuberków” wyruszyła na wycieczkę autobusową do wsi Borysówka - Wsi Drewnianej. Dzieci w wyśmienitych humorach, pełne radości i zadowolenia, wyruszyły w podróż, podziwiając zmieniającą się „szatę” jesiennych drzew i uśmiechające się słońce, zaglądające w okna autobusu. Na miejscu przywitał nas Pan Marek, który od razu opowiedział o ciekawej legendzie nazwy miejscowości i panujących tu zwyczajach. Wchodząc do budynku świetlicy, a zarazem starej szkoły - zaproszeni zostaliśmy przez dwie uśmiechnięte panie: Lenę i Kasię, z którymi miło spędzaliśmy czas.

Na „Żuberki” tego dnia czekało mnóstwo atrakcji. Już na początku usiedliśmy do stołu który usłany był darami jesieni, a naszym zadaniem było ozdobienie drewnianych jeży. Nasze dzieła można podziwiać na tablicy z pracami w budynku przedszkola. Kiedy prace były już gotowe, przeszliśmy do kolejnej atrakcji, jaką były „Ciasteczka Drewniaka”. Każdy z zuchów umył dokładnie ręce, założył fartuch i zajął swoje miejsce. Na każdego uczestnika czekała drewniana deska, wałek i papierowy talerzyk. Panie prowadzące z przygotowanych wcześniej składników zagniotły ciasto. „Żuberki” również pokazały swoje doświadczenie w wyrabianiu ciasta. Każde dziecko dostało porcję, z którego wykonało swojego „ciasteczkowego Żubra”. Małe rączki szybko stworzyły prawdziwe arcydzieła. Z pozostałego ciasta uczyliśmy się robić „ciastka z maszynki”. Wiele frajdy zyskaliśmy przy kręceniu korbką do maszynki ręcznej. Ciasteczka zostały włożone do piekarnika, a my z Panem Markiem wyruszyliśmy na spacer po pięknej okolicy, gdzie zapoznaliśmy się ze „Szlakiem Drewnianych Zawodów”. Teraz doskonale wiemy czym zajmował się snycerz, tracz, bednarz, kołodziej, drwal. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy domek z dawnych czasów „Maciejukowe siedlisko”.

Pan Marek pokazał nam dawny zamek do drzwi, żelazko na żar i samowar. Zwiedziliśmy dawną izbę, w której kiedyś mieszkali nasi dziadkowie. Na piecu czekała na dzieci niespodzianka pozostawiona przez Panią Gospodynię - drożdżowe placki, które zniknęły z miski w mgnieniu oka wraz z ciepłym kompotem. Dzieci w podziękowaniu za przepyszną przekąskę odwdzięczyły się Gospodarzom „pomocą w gospodarstwie”. Nauczyły się robić pranie z wykorzystaniem tary, a później pralki Frani, prasowały ręczniki przez magiel. Chłopcy nauczyli się cięcia drzewa piłą „Twoja - Moja”. Ach... jaka ważna jest współpraca przy takiej czynności. Poznaliśmy również sposób tkania dywaników na krosnach.

Kiedy skończyliśmy zwiedzanie Siedliska, zapach upieczonych ciasteczek przywoływał nas do świetlicy. Każde dziecko otrzymało certyfikat „SUPER DREWNIAKA” i ciasteczka własnej produkcji.

Dziękujemy za powrót do dawnych lat i zapoznanie nas z tak pięknymi tradycjami.

 

Anna Hałaburda, Anetta Trusiewicz- Kolinko,

Halina Pawluczuk, Anna Prokopiuk

 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.Nasza Polityka Cookies..

EU Cookie Directive Module Information