Dzień Drzewa w grupie Jeżyków PDF Drukuj Email
poniedziałek, 14 października 2019 23:39, odsłon: 883

Od wielu lat, 10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. Z tej okazji dzieci z grupy Jeżyków uczciły ten ważny dla Ziemi dzień uczestnicząc w różnorodnych działaniach edukacyjnych. Spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor Dorota Durzyńska, która w liście pisanym na brzozowym kawałku drewna przedstawiła ideę Dnia Drzewa i jego istotne znaczenie w proekologicznym myśleniu i działaniu dzieci i dorosłych.

Przedszkolaki wzięły udział w scence, w której panie: Justyna, Ula i Angelika odegrały rolę drzew: brzozy, klonu i dębu. W rolę pani leśniczy, prezentującej dzieciom charakterystyczne cechy wymienionych gatunków wcieliła się pani Jola. Była to świetna okazja na porównanie, opisywanie i polisensoryczne poznawanie drzew. Można powiedzieć, że wszyscy mogli poczuć się jak w prawdziwym lesie…

Następnie pani Justynka zaprezentowała dzieciom  zabawę z tajemniczymi pudełkami. Przedszkolaki sprytnie odgadywały sens odkrywanych kolejno przedmiotów. W ciekawy sposób dowiedziały się, że: las jest domem wielu zwierząt, drzewa są surowcem papierowych produktów a także to, że wiele zabawek i przedmiotów codziennego użytku jest zrobionych z drewna.

Na koniec pani Jola przeprowadziła z dziećmi „lekcję ciszy” według koncepcji Marii Montessori, w której dzieci podczas relaksacyjnej muzyki układały kolejno wybrane przez siebie materiały przyrodnicze. Efektem pracy była jesienna kompozycja, która nie wiedzieć czemu… przypominała koronę drzewa?

Justyna Karpiuk, Jola Wołkowycka i Ula Kiryluk

Zdjęcia: Justyna Karpiuk i Jola Wołkowycka